گیم فیل

بیوگرافی هیدئو کوجیما | مردی که با بازی زندگی کرد

هیدئو کوجیما را میتوان به جرئت برترین کارگردان و سازنده ی بازی های ویدیویی دانست. او در ۲۴ اوت ۱۹۶۳ متولد شد. او دارای ملیتی ژاپنی است. کوجیما و خانواده اش از همان کودکی اش علاقه ای بسیاری به سینما و خصوصا هالیوود داشتند و همین باعث شد که مسیر زندگی هیدئو کوجیما تغییر پیداکند. همچنین علاوه بر علاقه ی شدید او به کتاب و سینما، قلم بسیار خوبی داشت و کتاب هایی با داستان های طولانی نوشت. البته به گفته ی خود او در ابتدا این کتاب هارا با عنوان داستان هایی کوتاه مینوشت و به امید اینکه حداکثر تا ۱۰۰ صفحه برسند. ولی او آنقدر در دنیای داستان های خود غرق می شد و با کمک قدرت تخیل قوی اش ، مینوشت و مینوشت که داستان هایش کم تر از ۴۰۰ صفحه نمی شد. کوجیما برخلاف علاقه ی بسیارش به هنر و سینما، در دانشگاه وارد رشته ی اقتصاد شد؛ زیرا عمویش هنرمند بود و وضع خوبی نداشت، به همین علت پدرش او را از رفتن به رشته های هنر و زیرشاخه هایش منع کرده بود. او بعد از اتمام دانشگاه به دنبال شغلی رفت. اتفاقا در همان زمان عنوان پرطرفدار سوپرماریو عرضه شد بود(که جز تاثیرگذارترین عنوان های تاریخ بازی های رایانه ای بود و سهم مهمی در پیشرفت این صنعت ایفا کرد). او در همان زمان برای خود بازی می ساخت و بازی های خودش را بازی می کرد و سرگرم می شد. همه ی این ها باعث علاقه ی او به این صنعت شد و درنهایت او اعلام کرد که میخواهد بازی ساز شود! ولی او بخاطر رشته ی غیرمرتبط دانشگاهی اش هیچ آشنایی با برنامه نویسی نداشت و به همین علت بازی هایش آنطور که میخواست از آب در نمی آمدند. او با همان وضع افتضاع برنامه نویسی به کونامی پیوست و رفته رفته در برنامه نویسی پیشرفت کرد و یادگرفت که چگونه برنامه ای بی عیب و نقص بنویسد.

اولین عنوانی که کوجیما طراحی و کارگردانی آن را در دست گرفتPenguin Adventure بود که برای کامپیوترهای MSX بود. به علت ضعف های او در برنامه نویسی ، کونامی برنامه نویسی این بازی را برعهده گرفت. کوجیما پس از مدتی تصمیم می گیرد که سبک عنوان های خود را تغییر دهد و یک عنوان جنگی مشتی بسازد! ایده های فوق العاده ی کوجیما در نهایت باعث متولد شدن یکی از ۳ عنوان برتر تاریخ شد. این مجموعه بازی متال گیر نام داشت. اولین متال گیر در سال ۱۹۸۷ عرضه شد(دوباره برای کامپیوتر های MSX2). این متال گیر دارای داستانی دیوانه کننده بود. داستانی که ذهن شمارا تا مدت ها مشغول می کرد و ممکن بود ساعات زیادی را بدون متوجه شدن زمان به بازی اختصاص دهید.

متال گیر ۲: سالید اسنیک دومین شاهکاری بود که کوجیما در خلق آن نقش مهمی داشت و همچنین این بزای بسیار موردپسند منتقدان قرار گرفت. کوجیما بعد از انتشار چند عنوان دیگر که اتفاقا با استقبال خوبی هم مواجه شد، درنهایت شروع به ساخت شاهکاری دیگر به نام متال گیر سالید کرد.این عنوان بسیار بسیار ارزشمند و تاثیر گذار بود؛زیرا اولین بار بود که به بازی ها حالتی سینماتیک داده شده بود و بازی ها حالت های سینمایی به خود گرفته بودند. کوجیما سپس دو شماره ی دیگر یعنی متال گیر سالید ۲ و متال گیر سالید ۳ را به ترتیب برای پلی استیشن ۲ و پلی استیشن ۳ عرضه کرد. کوجیما از ساخت ادامه ی این مجموعه انصراف داده بود و آن را به کارگردانان دیگر سپرده بود. اما به علت فشارهای طرفداران و اطرافیانش مجبور به قبول کردن ساخت متال گیر سالید ۴ شد. پس از اتمام روند ساخت این بازی کوجیما شروع به ساخت شماره ی ۵ از این مجموعه کرد. کوجیما حدود ۸ سال برروی این اثر فوق العاده کار کرد ولی کونامی تغییررویه داده بود و با بستن استدیو ها ، هیدئو کوجیما را پس از ۳۰ سال همکاری اخراج کرد!

پس از اخراج استاد هیدئو کوجیما از کونامی و بهم خوردن رابطه ی این بازی ساز بزرگ با کمپانی کونامی (که شهرت خود را تا حدزیادی به کوجیما مدیون است)، کوجیما تصمیم به بازتاسیس استدیوی خود یعنی Kojima Purodakushon در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۵ می گیرد، بعد از جدایی و فسخ قرارداد کونامی و اتمام ساخت متال گیر سالید ۵: فانتوم پین، در E3 2016 بازی خود را معرفی کرد.

عکسی از استاد کوجیما در مراحل ساخت دث استرندینگ.

 

بازیی که او و تیمش درحال کار برروی آن هستند ، دث استرندینگ نام دارد که یک بازی اشکن جهان باز است و توسط موتور گوریلاگیمر ساخته خواهد شد. متاسفانه زمانی دقیق برای انتشار این بازی مورد انتظار اعلام نشده است.(به تاریخ انتشار مطلب دقت کنید)

3128574-5726834147-death

ناشر این عنوان سونی اینتراکتیو اِنتِرتِینمِنت خواهد بود و این بازی به طور انحصاری برای پلی استیشن ۴ ساخته خواهد شد. هم اکنون توسط هیدئو کوجیما دو تریلر پررمز و راز منتشر شده است که انتظار کشیدن را برای ما سخت تر کرده است و منتظر شاهکاری دوباره از این بازی ساز معروف هستیم. همچنین گفتنی است که هیدئو کوجیما جایزه‌ی نماد صنعت بازی‌سازی را در جریان برگزاری مراسم The Game Awards 2016دریافت کرد.این بازی ساز که نشان داد که نیازنیست امکانات فراوان داشته باشیم تا بتوانیم شاهکاری خلق کنیم. بلکه فقط با استفاده هوش و خلاقیت میتوان یک شاهکار واقعی ساخت.