گیم فیل

بیوگرافی شیگرو میاموتو | پدری دلسوز برای گیم

بشیگرو میاماتو(شیگرو در ژاپنی  به معنای فوق العاده=excellent است) متولد ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲ در روستای «سونوبی» در نزدیکی کیوتو(پایتخت قدیم ژاپن) است.او بخش اعظم شهرت خود را مدیون طراحی بازی هایی مثل ماریو، افسانه زلدا و دیگر بازی های مرتبط با نینتندو بوده خود نیز در شرکت نینتندو در شغل هایی مثل طراح ، مدیر نینتندوEAD و… مشغول به کار بوده و هست.او در دانشکده هنر”کانازاوا” تحصیلات عالیه را گذراند.او با منشی شرکت نیتندو به نام یاسوکو ازدواج کرده و حاصل این ازدواج دو فرزند است و به گفته خودش بازی کردن آنها را محدود کرده است.

کودکی و دوران تحصیل شیگرو میاموتو:

شیگرو میاموتو در روستای سونوبی در نزدیکی کیوتو به دنیا آمد پدر او معلم زبان انگلیسی بود.خانواده او خانواده ای زحمتکش بودند که درآمد چندانی نداشتند‌.

شیگرو میاموتو از دوران کودکی به گشت و گذار در طبیعت علاقه داشت و در محیط اطراف خانه به کنجکاوی و کندکاو می کرد که به گفته خود همین علاقه به طبیعت گردی در او تاثیر داشته. در یک روز او به یک غار رفته و پس از چند روز تردید را کنار گذاشت که این جریان خمیرمایه ایده بازی افسانه زلدا بود.

او برای خود با چوب و پارچه عروسک می ساخت برای آنها نقش متصور می شد(که نشان از خلاقیت او دارد).

او در دوره راهنمایی به نقاشی روی آورد و بعدا ساخت اسباب بازی را برای خود سرگرم کننده یافت .همچنین او همان طور که خودش گفته بود به فرهنگ خارجی مخصوصا آمریکا علاقه مند بود و در همان سال ها به آلات موسیقی غیر ژاپنی روی آورد و شروع به نواختن گیتار و بانجو کرد.

دوران دانشگاه و ورود به بازار کار:

شیگرو میاموتو در سال ۱۹۷۵ به دانشکده هنرهای صنعتی “کانازاوا” رفت و در عرض دو سال تحصیلات خود در رشته طراحی صنعتی به پایان رساند(البته بعضی از نقل ها این زمان را از ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ می دانند).قبل از پیدا کردن علاقه مندی اش به کار در مورد بازی های ویدئویی به طراحی در حوزه مانگا علاقه داشت(در ادامه نقاشی و طراحی در دوران دبیرستان). بعد از فارغ التحصیل شدن شغلی برای او پیدا نشد
در سال ۱۹۶۰ نینتندو یک شرکت کوچک تولید کننده کارت های بازی و اسباب بازی و چیز های مشابه بود.پدر شیگرو میاموتو از طریق یک دوست مشترک مصاحبه ای با رئیس نینتدو(هیروشی یامائوچی)ترتیب داده و یامائوچی خواست نمونه هایی از کار های در حوزه اسباب بازی آنها را ببیند و در نتیجه شیگرو در سال ۱۹۷۷  به عنوان طراح هنری در اولین گروه کارکنان نینتندو به استخدام نینتندو در آمد
بعد از مدتی و میاموتو به تیم بازی سازی و توسعه بازی “آرکید”پیوست. نکته جالب این است که او درعرض دو سال در طراحی دو بازی فعالیت داشت . شیگرو میاموتو اولین کار هنری او در شرکت طراحی بازی sheriff بود که روی دستگاه های آرکید سکه ای اجرا شد. بازی بعدی radar scopeبود که در سال ۱۹۸۰ روانه بازار شد و در بازار ژاپن موفقیت متوسطی به دست آورد.هدف بعدی مدیران بازار آمریکا بود که در سال ۱۹۸۱ استارت فروش آن زده شد.درپی درخواست شعبه آمریکا از مرکزدر ژاپن برای ارسال بازی و دستگاه برای بازی radar scope (که به خوبی فروش هم نرفت) و طول کشیدن ارسال دستگاه ها اقبال مردمی از این بازی روی گرداند و موجب ضرر بزرگی به شرکت نینتندو شد و شرکت در آستانه فروپاشی مالی قرار گرفت.

شیگرو میاموتو-سال۱۹۸۰
شیگرو میاموتو-سال۱۹۸۰

برای نگه داشتن شرکت و برای برون رفت از این بحران رئیس شرکت هیروشی یامائوچی تصمیم گرفت دستگاه های radar scope را به دستگاه بازیی جدید تغییر دهد. او این موضوع را با شیگرو میاموتو در میان گذاشته و وظیفه این کار رابه او سپرد و از او خواست تا با خلاقیت خود بازی طراحی کند که فروش آن ضرر شرکت را جبران کند ولی نکته مهم این نبود که تنها فرد دردسترس شرکت بود.میاموتو طرح های زیادی داد و در آخر داستان یک عشق مثلثی(سه جانبه) بین یک نجار( که در آن زمان ’Jump Man’ یا مرد جهنده نام گرفت. این شخصیت یک کلاه قرمز بر سر داشت و یک سبیل بزرگ داشت.) و دختر و یک گوریل(!) به عنوان طرح نهایی قبول شد.داستان از این قرار بود ؛رقابت بین شخصیت های کمیک بلوتو ( به معنی فردی که مقدار زیادی می نوشد)و پوپی(popeye) بر سر زنی به نام (oyl).

بازی تولید شده با نام« دانکی کانگ» (که برگرفته از نام فیلن کینگ کانگ بود)در سال ۱۹۸۱ در آمریکا انتشار یافت. اتفاق جدید در این بازی تغییر سبک روایت داستان از متنی به تصویری (مثل داستان های کمیک) بود که ماجرای دزدیده شدن معشوقه نجار(که بعدا حرفه اش به لوله کش تغییر کرد و دلیل آن ایجاد سازگاری بیشتر با شهر نیویورک بود) را شرح می داد.نکته بعد اضافه شدن حرکات عمودی به بازی بود که به نوبه خود تحول مهمی قبل از سه بعدی شدن و ورود مفهوم سه بعدی به صنعت گیم بود که آن هم به دست میاموتو انجام گرفت.

دانکی کانگ از نظر تجاری به موفقیت بزرگی رسید و اولین مجموعه بازی ویدئویی شرکت نینتدو شکل گرفت. این بازی اولین بازی پلتفرمر (همان سکو بازی که احتمالا آن را در اندروید،iosیا پلتفرم های دیگر تجربه کرده اید)بود که منتشر شد.شیگرو میاموتو کار روی دستگاه آرکید را با بازیMario bros در سال ۱۹۸۳ ادامه داد که در ایران به نام “قارچ خور” معروف شد که اولین بازی از سری ماریو بود.اما استقبال از این عنوان کم بود که موجب شد این بازی آخرین طراحی شیگرو میاموتو در آرکید باشد و موجب شد او به کارگردانی و طراحی بر روی کنسول های روی بیاورد.

ورود به عرصه کارگردانی گیم:

این دوره از زندگی کاری او در صنعت گیم از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۸ بود که با تغییراتی مهم در پی داشت.

بعد از بازی های آرکید نینتندو تصمیم گرفت بازی  را به صورت گیم های کارتریجی تولید کند.نینتندو برای این کار به کنسول مناسب نیاز داشت و بعد از مذاکرات ناموفق با چند شرکت با اتکا به توان خود کنسول بازی خود را به نام famicom را به بازار عرضه کرد این کنسول در ژاپن موفق بود اما در آمریکا تاثیر جالبی نداشت و شرکت برای بازیابی بازار تغییراتی در آن ایجاد کرد و آن را با نام Nintendo Entertainment System یا NES به همراه یک بازی رایگان منتشر کرد. او در بازی super mario bros تولید شده به صورت مستقیم شرکت داشت. رویه‌ی عرضه‌ی دستگاه با یک بازی در ۱۹۸۹ با بازی Tetris و Super Mario World (طراحی میاموتو) در ۱۹۹۱ ادامه یافت ولی این Super Mario Bros بود که تاریخ‌ساز شد.

بازی بعدی افسانه زلدا بود که ایده آن را از گشت و گذار خود در کیوتو گرفت که بازی کارتریجی بود که مرحله ای ذخیره می شد وبرای این کار به یک فلش با مموری ساده بود. افسانه زلدا در سال ۱۹۸۶ عرضه شد و تحسین جهانی را برانگیخت. معرفی دستگاه نینتندو ۶۴، شرکت نینتندو وارد حوزه‌ی گیم سه‌بعدی شد. میاموتو موظف شد اسناد طراحی سه‌بعدی ماریو را کنسول جدید آماده کند. اما یک مشکل جلوی پیشرفت کار را گرفت؛ نوارهای گیم نینتندو ۶۴ محدودیت حافظه داشتند و از پس ذخیره داده‌های مربوط به بازی‌های جدید بر نمی‌آمدند؛ در نهایت میاموتو ناگزیر برای جا دادن مراحل متعدد از خیر گرافیک سطح بالا گذشت. در ادامه نسخه‌ی سه ‌بعدی مجموعه زلدا هم با عنوان The Legend of Zelda: Ocarina of Time به بازار عرضه شد که به یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های میاموتو تبدیل شد. علاوه بر این‌ها او به‌ترتیب در سال‌های ۱۹۹۱،۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ عنوان های Wave Race ،F-Zero و Star Fox را طراحی کرد.

ادامه کار در کسوت راهنمایی و نظارت:

میاموتو و کنسول wii
میاموتو و کنسول wii

او از سال ۱۹۹۸ دیگر از حجم کار کارگردانی کم کرد به نظارت تولید بازی ها مشغول شد. او توسعه بازیsuper mario sunshine را به یک گروه طراح سپرد و بقیه دنباله ماریو را «کنتا یوسوی» و «یوشیاکی کیوسومی» کارگردانی کردند.او در توسعه‌ی Nintendo DS نقش داشت ولی بیشتر وقت خود را صرف دستگاه Wii کرد.