گیم فیل

تاریخچه گوریلا گیمز

احتمالا همه شما اسم گوریلا گیمز به گوشتان خورده است و شاید عنوان هایی از آن را بازی کرده باشید مثل سری killzone یا هورایزن زیرو داون که دو مورد از بازی های تولید شده توسط این استدیو توسعه گیم است.

گوریلا در حال حاضر در هلند و انگلستان با بیش از ۲۷۰ پرسنل از ۲۵ ملیت مختلف مشغول به کار است. استودیوی هلندی گوریلا در مرکز آمستردام واقع شده، در حالی که استودیوی انگلستان در شهر کمبریج می‌باشد.

گوریلا گیمز شرکت زیر مجموعه سونی اینتر اکتیو می باشد. این استدیو توسعه بازی نیز مانند همه شرکت های توسعه بازی(البته به طور کلی در فناوری های نوین عمدتا شرکت ها از سطوح پایه ای شروع می کنند و فقط مخصوص صنعت گیم نیست) اوایل ،کار خود را از سطوح ابتدایی در حد یک استدیو با تعدادی از افراد علاقه مند که دستی بر آتش داشتند شروع کرد.

در سال  ۲۰۰۰  سه استدیو کوچک که متعلق به یک شرکت هلندی به نام لاست بویز گیمز(پسران گمشده)که چند عنوان گیم هم منتشر کرد در هم ادغام شدند و نتیجه آن تشکیل استدیو و شرکت گوریلا گیمز بود(البته آن زمان به این حد عریض و طویل نبود!)

در اواسط سال ۲۰۰۳ به خاطر تغییراتی که در سازماندهی شرکت های بزرگ انجام شد و در طی آن واحد گیم شرکت پسران گمشده به شرکت مدیا ریپابلیک(media republic) فروخته شد و در جولای همان سال به گوریلا گیمز تغییر نام داد. حال شرکت گوریلا گیمز رو به پیشرفت نهاد و در  همان سال توسعه دهندگان گیم کار بر روی دو عنوان killzone برای سونی اینتراکتیو و پلی استیشن ۲ و  shell shock:nam67 (ویتنام ۶۷) برای کمپانی Eidos interactive روی پلتفرم پلی استیشن ۲  و Xbox و ویندوز را شروع کردند.

توافقی بین گوریلا گیمز و  سونی اینتراکتیو در سال ۲۰۰۴ امضا شد و سال بعد در سال ۲۰۰۵ گوریلا گیمز رسما به عنوان کمپانی زیر مجموعه سونی اینتراکتیو شروع به ادامه فعالیت با قدرتی بیشتر کرد.(از آن دسته می توان به حجم عظیم باز خورد ها درباره معرفی killzone 2 برای بلی استیشن ۳در کنفراس E3  چه مثبت و چه منفی اشاره کرد)

shell shock:nam 67 :

شل شاک : ویتنام ۶۷ داستان یک سرباز تازه کار آمریکایی در جنگ(بهتر است بگوییم اشغال) ویتنام و اتفاقات و تجربه هایی است که برای او در ماموریت ها و سیر بازی اتفاق می افتد. این بازی شروع خوبی برای گوریلا گیمز تازه شروع به کار کرده بود که توسط آیدوس انتشار یافت و نتایج خوبی داشت و هم از موتور بازی سازی آن در سری بعدی یعنی killzone به خوبی استفاده شد. این بازی روی کنسول های ایکس باکس و ویندوز و پلی استیشن و بر پایه موتور بازی سازی killzone  در سال ۲۰۰۴ عرضه شد و با قدرت با انتشار نه صد هزار(۹۰۰۰۰۰)نسخه بازی و گرفتن جوائزی مثل جایزه پلاتین در آمریکا استارت خوبی برای این شرکت بود.

 

kill zone:

در ادامه ،گوریلا گیمز  شروع به ساخت مجموعه بازی killzone کرد که شروع خوبی داشت اما پایان آن با شادو فال قابل قبول نبود و عملکرد قابل قبولی نسبت به انتظارات نداشت .

این مجموعه در شش عنوان بود که در سال ۲۰۰۴ برای کنسول پلی‌استیشن ۲ منتشر شد، پس از آن نسخه‌ای فرعی به نام liberation:killzone) در سال ۲۰۰۶ برای پلی‌استیشن همراه، و بعد از آن در سال ۲۰۰۹ قسمت دوم از سری اصلی یعنی قتلگاه ۲ برای کنسول پلی‌استیشن ۳ و به دنبال آن قتلگاه ۳.در ادامه ۳ قسمت اصلی این مجموعه در اکتبر ۲۰۱۲ برای کنسول پلی‌استیشن ۳ منتشر گردید.در ادامه  عنوان قتلگاه:مزدور(killzone:mercenary) در سال ۲۰۱۳ برای پلی استیشن ویتا منتشر شد. این پایان کار نبود و آخرین عنوان و پایان بخش این سری یعنی killzone:shadow fall در سال ۲۰۱۴ بر روی کنسول پلی استیشن ۴ عرضه شد که پایان خوبی برای این سری نبوده و انتظارات را بر آورده نکرد.

همه بازی ها بجز قتلگاه:آزادی ، در قالب شوتر اول شخص ارائه شد . داستان بازی در قرن ۲۴ روایت می شود و جنگ بین اتحاد سیارات استراتژیک(isa) و امپراطوری helghan (هلگاست ها) . بازی چهار قهرمان اصلی دارد ؛ گروهبان جان تمپلر ، توماس شوچنکو،آران دانر، ژنرال سابه ها مارشال لوکاس کلان.

رقابت آنلاین چند نفره از هشت نفر تا سی و دو نفر  در نسخه های بازی متفاوت است.

تسلیحات:

شما توانایی حمل دو سلاح را دارید(در قتلگاه ۳ شما می توانید یک سلاح بیشتر و آن هم از سلاح های سنگین مثل ضد زره حمل کنید)قابلیت گرفتن مهمات از سلاح های در بازی هم وجود دارد و میتوان سلاح ها را تعویض هم کرد.

horizon zero dawn :

هورایزن زیرو داون را به جرعت میتوان نقطه ی عطفی بزرگ برای گوریلا گیمز دانست. گوریلا گیمز با عملکرد افتضاح خود در Killzone Shadow Fall مارا کاملا از خود نا امید کرد دوباره با عرضه ی هورایزن زیرو داون همه ی مارا به خود امیدوار کرد و از تمامی اشتباهات خود درس گرفت. هویزارن زیرو داون به قدری مورد استقبال قرار گرفت که در دو هفته ی اول انتشار خود بیش از ۲.۵ میلیون نسخه فروخت و بسیار مود توجه منتقدان و صاحب نظران و البته پلی استیشن بازها قرار گرفت. این بازی درعصر حاکمیت روبات ها روایت می شود و داستان زندی دختری به نام آلوی را برایتان بازگو می کند. دختری که با اینکه در ابتدا انسانی معمولی بود، ولی حس کنجکاوی و شجاعت باعث شد که بعد ها از او به نام یک قهرمان یاد شود. این عنوان شباهتی غیر قابل انکار به سری God of war داشته و در این بازی نیز شاهد خدایان مختلف هستیم. هورایزن زیرو داون بازی ای جهان باز بوده که از ویژگی های منحصر به فرد آن میتوانیم به گرافیک خیره کننده، گیم پلی روان و خوب، شخصیت پردازی زیبا ، حالت روز و شب دقیق و البته داستانی عمیق و پیچیده اشاره کنیم. ربات ها ، سلاح ها ، اسپل ها و لباس ها تنوع بسیاری دارند و هرگز از آن خسته نخواهید شد!