گیم فیل

تاریخچه استدیوی سونی سانتامونیکا

سونی سانتا مونیکا یکی از زیرمجموعه استدیوهای بخش سرگرمی سونی (پلی استیشن ) می باشد که از همان ابتدا بازی های انحصاری ای را برای پلی استیشن تولید کرده و یکی از عوامل موثر در فروش پلی استیشن ها به خصوص پلی استیشن ۲ بود. با ما همراه باشید تا مروری بر گذشته ی این استدیوی غول بازی های رایانه ای بیندازیم.

همان طور که از نام سونی که در ابتدای نام این استدیو آمده ، معلوم است این استدیو جز زیر مجموعه های سونی بوده. سونی در سال ۱۹۹۹ تصمیم به تاسیس استدیویی مستقل از استدیوی ۹۸۹ Studios می گیرد. به همین دلیل آلن بکر به همراه تیم حرفه ای خود از شهر سانتامونیکا به سانفرانسیسکو می روند و به دلیل نام شهری که از آن به سانفرانسیسکو آمده اند، نام استدیو را سانتامونیکا می گذارند.

داستان تولد کریتوس 

تیم سانتامونیکا به کمک دیوید جف ، سخت مشغول ساخت موتوربازی سازی ای برای عنوان Kinetica بودند تا این عنوان را برای پلی استیشن ۱ عرضه کنند. اما به دلیل کناررفتن پلی استیشن ۱ توسط سونی و با روی کار آمدن پلی استیشن ۲ کارآن ها بسیار سخت تر شده بود. درنهایت روند ساخت موتور بازی سازی و انتشار اولین عنوان از این کمپانی که Kinetica نام داشت ، از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۱ طول کشید و درنهایت این عنوان عرضه شد. اما آن ها اصلا بازخورد های خوبی را دریافت نکردند و این عنوان نیز مورد استقبال قرار نگرفت. بازیسازان این استدیو برای کمک به سونی در جهت پیشبرد اهداف و افزایش فروش کنسول نسل ششمی اش پس از زمانی کوتاه دوباره شروع به ساخت بازی کردند و موتور بازی سازیشان را کاملا برای پلی استیشن ۲ بهینه سازی کردند.

دیوید جف و استاداستیل به ترتیب به عنوان کارگردان و تهیه کننده این پروژه انتخاب شدند. دیوید جف با تلفیق سبک های بسیاری مانند اکشن و مبارزه ای و با داستانی در مورد خدایان یونانی ساخت عنوانی بسیار بزرگ کرد. سونی نیز با دردسترس دادن بودجه ای بسیار زیاد به این تیم ، به آن ها در جهت ساخت بازی کمک کرد و به استاداستیل نیز تذکر داد که در صورت شکست این پروژه دیگر تضمینی برای موقعیت شغلی اش نخواهد داشت. پس از مدت ها تلاش بازی سازان استدیوی سانتامونیکا در نهایت کریتوس متولد شد و

نسخه دوم از مجموعه ی God of war دو سال بعد از نسخه اول این عنوان منتشر شد ولی استدیوی سانتامونیکا در این دو سال با چالش بسیار بزرگ و مهمی روبه روشدند. از آنجایی که به ساخت و عرضه ی کنسول نسل هفتمی سونی نزدیک می شدند در بین اینکه بازی را برای کدام کنسول بسازند مانده بودند. کنسول نسل هفت یا نسل ششم سونی؟ زیرا آنها زمان بسیاری را برای موتور بازی خود صرف کرده بودند و این موتور بازی سازی برای پلی استیشن ۲ بهینه سازی شده بود و در صورتی که این عنوان را برای پلی استیشن ۳ بسازند باید از اول شروع به ساخت موتوربازی کنند. همچنین اگر در زمانی که بازی را برای پلی استیشن ۲ منتشر کنند ولی این کنسول از کار برکنار شود؛ آنها شکست بزرگی خواهند خورد. در نهایت Shuhei Yoshida به بازیسازان سانتامونیکا گفت که بازی را برای پلی استیشن ۲ منتشر کنند و استدیو را از دوراهی نجات داد. به نظر می آید یکی از دلایلی هم که پلی استیشن ۳ بعد از رقیبان نسل هفتی خود عرضه شد به همین دلیل باشد. درنهایت به لطف God of war یک ، God of warدو و دیگربازی های این کنسول نسل ششمی سونی به رقم فروش بسیار بالایی دست یافت و توانست به پرفروشترین کنسول تاریخ لقب بگیرد(!). سونی بعد از ۱۲ سال پس از عرضه ی آن فروش جهانیش را متوقف کرد که نشان دهنده ی محبوبیت بالای این کنسول است.

کریتوس قطعا جز ۳ شخصیت محبوب دنیای گیم است!

بی صبرانه منتظر عرضه ی God of war 4 هستیم!

قسمت سوم God of war نیز در E3 سال ۲۰۰۸ رونمایی شد و از همان لحظات اول معرفی خیلی هارا بی تاب و بی قرار خود کرد و در نهایت در ماه مارس سال ۲۰۱۰ منتشر شد. دقیقا همانطور که انتظارش را داشتیم ، شاهکاری دیگر. حتی بهتر از دو God of war قبلی!

با اینکه در این بازی دیوید جف حضور نداشت ولی استدیوی سانتامونیکا به قدری خوب کار کرد که ما اصلا جای خالی این کارگردان حرفه ای بازی را حس نکردیم. در God of war 3 شاهد افزایش تعداد اشخاص در بازی و همچنین افزایش دوبرابری ساعت گیم پلی بودیم. بازی بعدی از سری God of war عنوان   God of War: Ascension بود که با اینکه به عنوان پیش در آمد بود و دقت و زمان زیادی برروی آن گذاشته نشده بود ، بازهم تجربه ای فوق العاده را برای گیمران گاد آف وار باز به ارمغان آورد. God of War: Ascension درسال ۲۰۱۳ عرضه شد و بازی ای میان نسلی به حساب می آمد. Whitney Wade مسئولیت تهیه کنندگی بازی را برعهده داشت و Mark Simon نیز طراحی بازی را برعهده داشت.

درنهایت در E3 2016 بود که استدیوی سانتامونیکا با نمایشی با شکوه همه ی مارا مات و مبهوت God of war 4 کرد. در این نسخه نیز کریتوس این بار به سراغ خدایان اسکاندیناوی رفته، البته با پسرش! فعلا اطلاعات بسیاری در دست نیست و در صورت انتشار هر مطلبی در مورد God of war 4  می توانید در سایت گیم فیل سرچ کنید.

 

خلاصه کنم براتون!

استدیوی سانتامونیکا قطعا یکی از بزرگترین و برترین استدیو های جهان است که علاوه اینکه بازی های بسیار باکیفیتی را طراحی میکند، افراد بسیاری در آن حرفه ای می شوند و باعث پیشرفت این صنعت می شوند. قطعا استدیوی سانتامونیکا فراتر از یک استدیوی داخلی کار کرده و گرد و خاک های بسیاری در صنعت گیم به پاکرده است. این استدیو به علت ساخت سری مجموعه بازی God of war و ساخت موتور بازی سازی مخصوص خود به شهرت رسیده است.