گیم فیل

معرفی و بررسی بازی reaper | داستان شمشیرزن رنگ‌پریده

سلام به رفقای گیم فیلی! در این مطلب با بررسی بازی reaper که محصول استدیوی Hexage است با ما همراه باشید . می توان گفت reaper تنها یا شاید از معدود بازی های این سبک باشد که واقعا عالی کارکرده و شما را ساعات زیادی به خود سرگرم می کند.

reaper در نهم سپتامبر سال ۲۰۱۳ منتشر شد. این بازی اکشن در سبک نقش آفرینی (RPG) تولید شده و در آن از المان ها طبیعت و افسانه ها و همچنین عصر اخیر استفاده شده است. بازی جذاب بوده و گیم پلی جالبی دارد.این بازی در گوگل پلی استور حائز امتیاز ۴.۳ از ۵ شد که نشان از کیفیت و استقبال عمومی دارد و نقد های منتشر شده برای آن نکات مثبت زیادی را داراست. متاسفانه در این بازی خبری از بخش مولتی پلیر نیست . تعداد ساندترک ها و موسیقی بازی زیاد و متنوع بوده و احساس متناسبی را در حین بازی القا می کند. Reaper در سطح گسترده ای از پلتفرم ها منتشر شده است که می توان به پلتفرم های : اندروید ، آی او اس ، ویندوز و ویندوزفون ، mac os x و blackberry اشاره کرد.

داستان reaper

داستان بازی در مورد سرزمینی است که در آن مردمانی در قبایل گوناگون زندگی می کند آنها در جنگ اول با امپریال ها رویکرد آرام تری در مورد امپریال ها دارند و امپریال ها مقداری زمین در آنجا دارند اما قدرت نظامی زیادی دارند . داستان ، روایت نبرد ها و توطئه های دو طرف و دیگران است که شمشیر زن سیاه پوش که از خواب طولانی درون غار باستانی بیدار شده و رستاخیز یافته در میان آنها باید عملکرد و جناح خود را مشخص کند که در این راه دوستانی پیدا میکند و با خاکستری پیر(old grey) تا آخر می ماند اما او هم در زمانی که شمشیرزن با خدای شیاطین می جنگد توسط طوفان گران آسیب دیده و زمانی که شمشیرزن به او می رسد می میرد و از آنجا به بعد بازیکن آزاد است اما ماموریتی ندارد.

نمونه از دیالوگ هایی که طی داستان رد و بدل می شود

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم او ابتدا با پیر فهمیده ای به نام old gery دوست می شود ، بعدا با سربازی از امپریال ها آشنا می شود که nico نام دادر و عاشق یک دختر است که از یکی از قبایل ترد شده که در آخر کنار هم کشته می شوند.در ادامه با old grey به وجود شیاطینی پی می برند که می خواهند wilderness را نابود کرده و تحت سلطه خود بگیرند . شمشیر زن قصه ما آرام آرام بعد از هر کار که انجام می شود دوستانش را از دست می دهد و در آخر به جنگ شیاطین می رود بعد از شکست آنها به پیش old grey می رود اما او را زخمی در خانه اش می یابد و بعد از مدتی و رد بدل کردن چند دیالوگ از دنیا می رود . در آخر او رنگ پریده تر از همیشه تنها و با سرما جانسوز در قلب بی روحش در میان تاریکی شب به پیش می رود … و این خاتمه ای تلخ برای داستان شمشبر زن بی روح ماست.

در داستان بازی آزادی عمل وجود دارد.

یکی دیگر از نکات مهم که جذابیت بازی را افزایش می دهد آزاد گذاشتن کاربر در انتخاب پاسخ ها ، اعمال و ماموریت هاست ، این عنوان هم مثل بعضی دیگر از بازی ها به شما این اختیار را می دهد که از روش خود در نبرد و نحوه حرکت در نقشه استفاده کنید. نکته خوب جالب بازی آزادی عمل برای داشتن سطح متفاوت روابط با هر یک از طرفین است ، مثلا شما می توانید در طول بازی بیشتر به نفع قبایل بازی کنید تا امپریال ها

در بازی چهار جناح اصلی و وجود دارد : امپریال ها ، قبیله ها ، طوفان گران (stormers ) و شیاطین.( که در هر حال شیاطین و طوفان گران دشمن شما هستند اما در آخر شیاطین شکست می خورند ، اما پیروزی شما شکست آمیز است!)؛

امپریال ها نیرو های امپراطور کوکوتو هستند که از آن سوی اقیانوس آمده اند (می توانید اقیانوس را درشمال ودر آن قلعه ای شبیه یک کارخانه وجود دارد)و بعد از جنگ اول با در اختیار داشتن کمی از زمین های شمال و درحاشیه اقیانوس و ایست ها و پایگاه هایی در نزدیکی آن دارند اما به استعمار سرزمین ها می پردازند. آن ها مهندسان و نظامیان و همچنین صنعتگران هستند.

قبیله ای ها مردمانی هستند که ماسک می پوشند و در قبایلی زندگی میکنند که رویکرد متفاوتی در برخورد دارند بعضی ها با امپریال ها دشمنی بیشتری دارند و بعضی قدرت جادویی بیشتری دارند و … مثلا torken ها شجاعت زیادی دارند اما قدرت جادوی کمی دارند در عوض قبیله morka قدرت جادوی بسیار زیادی دارند که تنوع بازی را افزایش می دهد

گیم پلی بازی reaper جذاب و سرگرم کننده است!

میدان نبرد دو بعدی

بازیکن کنترل یک شمشیرزن سیاه پوش را در اختیار دارد که در نقشه بازی از جایی به جای دیگر سفر می کند و در مکان های مختلف ماموریت هایی از طرف افراد قبایل و امپریال ها به او داده می شود که به صورت دیالوگ در پایین صفحه با تصویر شخصیت نشان داده می شود که مختار است قبول کند یا نه ، اگر قبول کند محل ماموریت روی نقشه روشن شده و با یک ستاره نشان داده می شود. بعد از به پایان رساندن آن بر سر جایزه دریافتی چک و چانه بزند و حتی به زور پول بیشتری از آنها بگیرد که البته خطر این را دارد که دیگر به او ماموریتی ندهند.(چیزی شبیه به جایزه بگیر ها در فیلم های غرب وحشی)

شمشیرزن در بعضی ماموریت ها بعد از رسیدن به محل آن و گاهی بعد از رد و بدل شدن دیالوگ هایی وارد میدان نبرد دو بعدی می شود . در میدان نبرد دشمنان متفاوتی از قبایل و امپریال ها و .. هستند که هم واحد های زمینی دارند و هم هوایی امپریال ها تسلیحات دارند و قبایلا از سلاح های ابتدایی و جادو استفاده می کنند. با حمله های اتوماتیک به شما قابلیت حمله های قدرتمند تر داده می شود که آنها را در بالای صفحه به صورت جمجمه(سرمرگ)دیده می شوند rage skull و می تواند آسیب بیشتری به دشمن بزند. با کشتن هر دشمن مقداری پول بر روی زمین میدان نبرد می ریزد که با جمع کردن آن می توانید زره و شمشیر و … بخرید.

در بازی سه فروشگاه وجود دارد اولی artificer shop است که juno صاحب آن است و وسایل جادو و تزیینی می فروشد دومی miko the blacksmith است که یک آهنگریست که miko صاحب ان است و در آن شمشیر و زره و چکمه و دستکش می توان خرید سومی خانه اورکال است که در ان طالع بینی می کند و آنجا با پرداخت ۲۰۰۰۰ سکه می توانید یک کارت تاروت تغدیر بحرید.

برای بازی دو محیط اصلی وجود دارد: یکی در صحرا(=wilderness=طبیعت بکر) که تا سطح مشخص برای کاربرانی که نسخه رایگان را در اختبار دارند قابل استفاده و بازی کردن است و نکته دیگر آنکه در نسخه رایگان همه قابلیت ها در دسترس نیست مثل فروشگاه اورکال که در قبیله اوچوری(ochori) که درآن کارت های حرفه و تقدیر فروخته می شود و محل نبرد در نزدیکی قبیله torken قرار دارد و torken arena نام دارد که در آن شما می توانید هر بار سه راند مبارزه کنید و هر راند جایزه بگیرید که در راند های بالا تر جایزه به مراتب بیشتر است . دیگری dark harvest است که به صورت عادی در دسترس نمی باشد و باید یکی از نسخه ها ی دارای قسمت dark harvest را خریداری کرد

wilderness

در صحرا شما علاوه بر محیط اصلی نیرد که دو بعدی است ، نقشه ای نیز وجود دارد که در ان محل فروشگاه ها ، قبایل ، پایگاه های امپریال ها ، نقاط ماموریت و … مشخص شده و شما تصویر کوچکی از کاراکتر را به عنوان نشانگر مکان او روی نقشه می بینید. در wilderness شما سیر داستانی را دارید که علاقه به ادامه بازی را افزایش می دهد و باعث افزایش جذابیت آن شده و بر روی نقد ها هم تاثیر داشته . داستان بازی به قدری جذاب است که بازیکن احساس نزدیکی به کاراکتر ها می کند و به خوبی با داستان همراه می شود.

Dark harvest

در dark harvest نبرد های مرحله ای وجود دارد و به لول های چند تایی تقسیم می شود در هر لول چند راند نبرد هست در سه لول اول یک نبرد ،در سه تای دوم دو نبرد ،سه تای سوم سه نبرد و … وجود دارد . بعد از هر راند نبرد شما به فروشگاه اسلحه ها و زره ها و وسائل جادویی و …دسترسی دارید که با استفاده از پولی که در نبرد یا یه صورت بانس( bounce) دریافت کرده اید وسائل مورد نیاز را خریده و قدرت کاراکتر را زیاد کنید ، البته نباید فراموش کرد که با خرید بعضی وسایل به یکی یا چند تا از قدرت ها و قابلیت ها مثداری اضافه می شود اما ممکت است از قدرت دیگری کم شود . بعد از هر لول می توانید از سه کارت تاروت تقدیر یکی را انتخاب کنید که آنها می توانند بر توانایی های شما تاثیر بگذارند و مهارت هایی را ارتقا دهند ؛ مثلا کارت strength قدرت شما را هر بار ۸ واحد افزایش میدهد یا کارت Endurance هر بار ۱۸ واحد به جان کاراکتر اضافه می کند یا کارت Block هر بار ۲.۴ درصد به شانس بلاک کردن حمله دشمن اضافه میکند و خیلی کارت های دیگر که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.در Dark harvest خبری از نقشه بازی و قبایل و امپریال ها نیست و همه در میدان نبردند و فقط و فقط محیط مبارزه دو بعدی و فروشگاه ها وجود دارد .

نقد های وارد بر بازی و نظرات در مورد آن

از زمانی که بازی منتشر شد نظرات مثیت زیادی را دریافت کرد.انتقادات اکثرا گرافیک ، قسمت نبرد و صدا گذاری بازی را تحسین کرده اند. بعضی دیگر داستان بازی را شایسته تحسین دانسته و آن را در زمره داستان های خوب حساب کردند اما عجیب است که موبایل نت داستان بازی را غبر جذاب خوانده و از داستان فوق العاده ان تعریفی نکرده . گیم ووف (gamewoof) داستان را خوب اما دارای اشکال قلمداد کرده است.

Jason stengren از سایت androidShock به reaper نمره ۴/۵ را داده و اینگونه می نویسد

reaper یک بازی اکشن / نقش آفرینی است که با محیط جذاب و گستردگی و تنوع ماموریت ها بر روی ارتقا سطح کاراکتر شما تمرکز دارد

جمع بندی

با توجه به همه نکات مثبت و منفی موجود در بازی می توان اینگونه جمع بندی کرد؛ reaper بهترین عنوانی بود که از شرکت Hexage منتشر شد و توانست نقش یک بازی اکشن / نقش آفرینی به خوبی ایفا کند.گیم پلی بازی و سیر داستانی نسبت به حجم بازی فوق العاده است و توانسته از منتقدان نتایج خوبی دریافت کند. بر خلاف دیگر بازی های Hexage گرافیک حالت متفاوتی دارد و جالب تر و فانتزی تر است.وجود دو حالت در بازی (Dark Harvest & wilderness) باعث شده بازیکن حالت های بیشتری برای بازی کردن داشته باشد .در آخر به شما خوانندگان گرامی پیشنهاد می شود حتما این بازی را تجربه کنید .