گیم فیل

تاریخچه استدیو Hexage (هکس ایج)

در مورد کمپانی Hexage

کمپانی Hexage (هکس ایج) یک شرکت برنامه نویسی بازی های ویدئویی است که در سال ۲۰۰۹ در پراگ ، پایتخت جمهوری چک (ثبت شده در انگلستان) پایه گذاری شد . هر چند استدیو Hexage مجموعه کوچکی بوده طبق آمار سال ۲۰۱۲ فقط پنج نفر در آن کار می کنند اما بازی های خوبی بر روی طیف گسترده ای از پلتفرم ها ارائه داده که می توان reaper : tale of a pale swordsman ، redcon و robotek که از آخرین بازی های انتشار یافته از این شرکت هستند را به عنوان بهترین های تولیدات این استدیو قلمداد کرد.

جالب است بدانید که تعدادی از بازی های این استدیو توانستند به تعداد دانلود میلیونی دست پیدا کنند. موفق ترین بازی های این شرکت عنوان Reaper: Tale of a Pale Swordsmanاست که در سال ۲۰۱۳ انتشار یافت. این شرکت بر روی فعالیت پلتفرم های موبایلی تمرکز کرده(ios , android , windows phone and etc) ولی با انتشار reaper بر روی استیم (steam) برای سیستم عامل ویندوز در سال ۲۰۱۳ باعث موفقیت برای استدیو هکس ایج شده و فعالیت این استدیو روی ویندوز شروع را پایه گذاری کرد و بعد از آن تا به حال هفت عنوان از مجموع نه عنوان تولید شده برای ویندوز تولید یا بهینه سازی گردیده است.

چون در سال ۲۰۰۹ یعنی زمانی که استدیو هکس ایج در جمهوری چک پایه گذاری شده بود هنوز گوگل پلی استور برنامه ها و بازی ها را از بعضی کشور ها از جمله جمهوری چک نمی پذیرفت استدیو Hexage مجبور شد که شرکت خود را در انگلستان ثبت کند . تمام فرآیند بازی سازی و توسعه و برنامه نویسی این استدیو بر عهده خود آنها بوده به صورت کاملا مستقل عملکرده و خصوصی هستند(به نقل از سایت خودشان : independent studio) و تولید ساند ترک ها بر عهده کوباتکو(kubatko) می باشد.

حال به بررسی تعدادای از بازی های این استدیو می پردازیم.

redcon

Redcon در سال ۲۰۱۶ در سبک استراتژی درلحظه(realtime strategy) منتشر شد ؛ بازی در زمان جنگ جهانی اول است اما جنگ پایان نیافته و ادامه دارد . شما فرماندهی یک دژ جنگی را دارید ومی توانید انواع اقسام اسلحه ها و ساختمان ها و … را در دژ خود در اختیار بگیرید . در حین بازی میتوانید بازی را متوقف کرده و عملکرد اسلحه ها و ساختمان ها را تغییر دهید زیرا برخی از آن ها چند نوع عملکرد دارند.

در این بازی تسلیحات زیادی از خمپاره انداز تا موشک و توپخانه و کشتی هوایی و … وجود دارد که شما می توانید قبل از حمله دژ خود را شخصی سازی کنید. ولی همه تسلیحات همیشه در دسترس نیستند مثلا زمانی که active defense control(سیستم کنترل دفاع فعال) را نداشته باشید سامانه های دفاعی کار نمی کنند.یا مثلا بدون fleet command(فرماندهی ناوگان) نمی توانید از کشتی های هوایی استفاده کنید. در قلعه کارکنانی حضور دارند که با علامت ماسک گاز قرمز دیده می شوند. آنها سازه ها را تعمیر می کنند ، اسلحه ها را تنظیم می کنند و در مواقع نیاز با کشتی هوایی بر روی قلعه دشمن فرود می آیند و کارکنان آن را کشته و سازه ها را تخریب می کنند. همه این اتفاقات و شرایط بازی موجب شده تا این بازی نیز مانند reaper بتواند تا به اینجا بتواند عنوان موفقی باشد.

reaper

reaper در نهم سپتامبر سال ۲۰۱۳ منتشر شد. انتشار reaper چون بر روی پلتفرم های زیادی بود و اولین بازی منتشر شده با پشتیبانی از ویندوز بود و همچنین تعداد دانلود میلیونی کسب کرده موفق ترین و شاید بهترین بازی استدیو Hexage است این بازی اکشن در سبک نقش آفرینی (RPG) تولید شده و در آن از المان ها طبیعت و افسانه ها و همچنین عصر اخیر استفاده شده است. بازی جذاب بوده و گیم پلی جالبی دارد.این بازی در گوگل پلی استور حائز امتیاز ۴.۳ از ۵ شد که نشان از کیفیت و استقبال عمومی دارد و نقد های منتشر شده برای آن نکات مثبت زیادی را داراست. متاسفانه در این بازی خبری از بخش مولتی پلیر نیست . تعداد ساندترک ها و موسیقی بازی زیاد و متنوع بوده و احساس متناسبی را در حین بازی القا می کند. Reaper در سطح گسترده ای از پلتفرم ها منتشر شده است که می توان به پلتفرم های : اندروید ، آی او اس ، ویندوز و ویندوزفون ، mac os x و blackberry اشاره کرد.

داستان این بازی (reaper) در مورد سرزمینی است که در آن مردمانی در قبایل گوناگون زندگی می کند. داستان بازی در مورد اتفاقات و افراد این سرزمین است که کاراکتر بازی ،شمشیر زن رنگ پریده ، خود می تواند راهش را انتخاب کرده با هر طرف از جناحین بازی و یا با هردو همکاری کند . در طول بازی شما دوستان زیادی پیدا می کنید که بعدا آرام آرام آن ها در طی انچام ماموریت ها از دست می دهید.

یکی دیگر از نکات مهم که جذابیت بازی را افزایش می دهد آزاد گذاشتن کاربر در انتخاب پاسخ ها ، اعمال و ماموریت هاست یعنی شما می توانید کاری را انجام ندهید و به سراغ کار دیگر و فردی دیگر بروید اما در این صورت خطر اینکه دیگر از طرف آن شخص ماموریتی نداشته باشید و طبیعتا پولی دریافت نکنید وجود دارد.

بازی دو محیط دارد که یکی دو بعدی است که بخش نبرد را شامل می شود و بخشی دیگر نقشه است که افراد و قبایل و … روی آن مشخص شده اند.

Radiant defense

رادیانت دفنس در سبک قلعه دفاعی بوده و دشمنان موج(wave) به موج می آیند. این بازی در سال ۲۰۱۲ منتشر شده بود. این عنوان تا حدودی شبیه به redcon بوده اما تفاوت هایی دارد مثل اینکه می توانید در طول بازی مکان و نوع اسلحه ها و ساختمان ها را تغییر دهید . در این بازی شما کنترل یک پایگاه فضایی را بر عهده دارید که مورد حمله فضایی ها واقع می شود و شما با سلاح ها اعم از توپ و سلاح شیمیایی و لیزری و .. باید از خود دفاع کنید. به ازای تعدادی معین از دشمنانی که نابود کنید و امتیاز بگیرید به صفحه ورود به بازی یک موجد فضایی در حال رقص اضافه می شود که نسبت به لمس پاسخگوست.

Robotek

Robotek یک بازی قدرتمند و جذاب بوده که در سال ۲۰۱۱ از سوی استدیو Hexage بر روی پلتفرم های اندروید ، آی او اس ، OS X و ویندوزفون و ویندوز عرضه شد. این بازی ترکیبی سبک های استرتژی نوبتی ، اکشن و نقش آفرینی است. داستان بازی روایتگر زمانی است که ربات ها در زمین شورش کرده و آن را تحت تسلط خود گرفته اند . حال امپراطوری ماشین ها به قدرت اول جهان تبدیل شده است.در این زمان Droid ها که کاراکتر های شما هستند وارد بازی می شوند و شما وظیفه دارید جهان را از دست ربات ها نجات دهید و برای این کار باید گره های کامپیوتری(node) را تسخیر کنید و ماینفریم ((mainframe ها را شکست دهید که همان boss ها هستند(دشمنان قوی تر در هر منطقه )). در کل بیش از ۲۰۰ سطح(level) درکل بازی وجود دارد . ۳۰ سطح مهارت نیز هست که با رسیدن به هرکدام یک قفل یک مهارت برای شما باز می شود. ۹ قابلیت قابل ارتقاء در بازی هست که می توانید با آپگرید کردن آنها می توانید سبک بازی خودتان را داشته باشید. چهار گزینه نیز در میدان نبرد در اختیار دارید که سلاح اتمی یکی از آنهاست از بقیه می توان راپید فایر(قدرت آتش بیشتر) و کیت تعمیر را نام برد.نکته دیگر وجود مولتی پلیر آنلاین است که سرعت خوبی دارد و روان اجرا می شود و می توانید با دیگران و دوستانتان رقابت کنید.تالار افتخارات بر خط هم در بازی وجود دارد و نکته دیگر قابلیت اتصال بازی به فیسبوک است و می توان نتیجه عملکرد خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

شما در بازی می توانید از میان سه گزینه آوردن ربات ، استفاده از قابلیت ها مثل سپر و هک کردن ربات دشمن، و حمله های مختلف یکی را انتخاب کنید. با آوردن ربات هم از ربات اصلی محافظت می شود و هم تعداد حمله ها زیاد تر می گردد. بخش قابلیت ها هم می تواند مثلا با ایجاد سپر از آسیب حمله دشمنان کم کند. حمله ها هم انواع متفاوتی دارند که قوی ترین آنها UNMAKER OMEGA ست و اشعه مایکروویو  از سپر عبور می کند.

EVAC

evac نام بازی مهیج دیگری از هکس ایج است که در سال ۲۰۱۰ در سبکی که ترکیبی از سبکی مثل بازی های ماز و اکشن-فانتزی ارائه شد. بعد از عناوینی مثل Everlands ، evac شروع دوباره خوبی بود .

شما باید شخصیتی شبیه به پک من را از میان دشمنانش نجات دهید.باید خلاق باشید ، راه را پیدا کنید و سریع از جلوی چشم نیرو های امنیتی بگذرید.می توانید برای آنها تله بگذارید و از دنیای تاریک خارج شده آن را با رمز و راز هایش پشت سر بگذارید.

EVAC ترکیبی از اکشن ، ماز ، مخفی کاری و … است. ۲۴ سطح طراحی شده که هر کدام از دیگری متفاوت است ؛ گیم پلی خلاقانه طراحی شده کاربر پسند بوده و باید برای هر حرکت فکر کنید.بازی رده بندی جهانی نیز دارد می توانید آن را در leaderboard ببینید.

جدول عناوین بازی های منتشر شده از Hexage

سبک و ژانرپلتفرمسال انتشارعنوان
شوتم آپ اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون2009Buka
Puzzle video game اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون ، ویندوز ،OS X2009Totemo
شوتم آپ اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون ، ویندوز ، OS X2009Radiant
استراتژی نوبتی (Turn-based strategy) اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون ، ویندوز ، OS X2010Everlands
بازی ماز (هزارتو) -پک من- اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون ، ویندوز ،OS X ، بلک بری 10 2010Evac
اکشن - اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون ، ویندوز ، OS X اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون ، ویندوز ، OS X2011Robotek
دفاعی (tower defense) اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون ، ویندوز ،OS X 2012Radiant Defense
اکشن - نقش آفرینی اندروید ، آی او اس ، ویندوز فون ، ویندوز ،OS X ، بلک بری 10 ، ouya2013Reaper: Tale of a Pale Swordsman
استراتژی در لحظه ( Realtime strategy game )اندروید ، ویندوز2016REDCON