گیم فیل

نبرد و تعقیب و گریز در بازی خاک | نقد و بررسی بازی خاک

شاید مدت نسبتا زیادی باشد که شاهد ارائه بازی باکیفیتی از سوی استدیو ها و شرکت های ایرانی در حوزه اندروید نبوده باشیم، اما اخیرا با انتشار عنوان “بازی خاک” نظاره گر عنوانی خوب با سیر داستانی زیبا و گرافیک قابل قبول از یک استدیوی ایرانی هستیم . با ما در گیم فیل با نقد و بررسی این عنوان همراه باشید

خاک ؛ تولید جدید گونای

عنوان خاک محصول استدیو بازی سازی گونای(gunay) واقع در شهر ارومیه است که در زمستان سال ۹۵ منتشر شد؛ استدیو گونای سازنده بازی های دیگری چون “جدال بر روی سرعت ۱ و۲″ ،”دلاور” ، ” پادشاهان جهان” ، “کیپری” نیز هست. این عنوان به صورت رایگان با پرداخت درون برنامه ای (برای خرید جان) با حجم ۳۷.۷ مگابایت ارائه شده است ( البته شما می توانید از طریق دنبال کردن کانال های گوناگون در تلگرام و پیج اینستاگرام ، دیدن تیزر های تبلیغاتی و … ،جان رایگان دریافت کنید)!

با توجه به همه ی شرایط ، بازی خاک پتانسیل حضور در بازار های جهانی را دارد ولی با توجه به اینکه مدت کوتاهیست که منتشر شده است ، انتظار زیادی از آن نداریم؛اما مطمئنا با ادامه کار و بهبود نقاط ضعفش می تواند در  پلی استور و در سطح جهانی عملکرد خوبی در بین دیگر رقبای خود داشته باشد.به هر حال هر بازی در هر پلتفرمی را در نظر بگیریم احتمالش خیلی کم است که هیچ ایرادی در آن یافت نشود و اکثر قریب به اتفاق دیگر عناوین و مخصوصا آن هایی که از استدیو های کوچک تر هستند اشکالات بیشتری دارند و بازی خاک نیز از این موضوع مستثنا نیست و در کنار نقاط قوت این بازی یکی از مشکلاتی که ممکن است کمی بازیکن را آزار دهد نبود آزادی در کنترل حرکت کاراکتر است . یعنی شما نمی توانید آزادانه به اطراف رفته و به هر سمتی که می خواهید حرکت کنید بلکه باید از میان یک سری حرکت های از پیش تعیین شده یکی را انتخاب کنید. همچنین فعلا تنها دو اسلحه در بازی موجود است که کاربر کنترل سوئیچ میان آنها راهم ندارد که عبارتند از کلاشینکف و چاقو (combat knife) اما طبق اخبار و شنیده ها استدیو گونای ، توسعه دهنده بازی خاک، احتمالا در آینده اسلحه های دیگری را نیز به بازی اضافه می کند.

برای بازی کردن شما ۱۰ جان دارید که بعد از از دست دادن هر کدام مدت ۲۰ دقیقه طول می کشد تا دوباره شارژ و قابل استفاده شوند ، اما اگر شما نسخه اصلی بازی را با پرداخت درون برنامه ای به قیمت پنج هزار(۵۰۰۰) تومان تهیه کنید می توانید از تعداد بی نهایت جان لذت ببرید و با خیال راحت بازی کنید.

بازی در آینده قسمت های دیگری هم خواهد داشت

مورد دیگر ، اضافه شدن بخش مبارزه ی آزاد به بازی است که می تواند دست کاربر را برای بازی کردن بازتر گذاشته و آزادی عمل بیشتری به او بدهد. ولی اگر در این بخش هم از همان شیوه کنترل حرکت موجود در بخش داستانی استفاده شود به نظر من شاید نتوان گفت پیشرفت بزرگی برای بازی به دست آمده است. اما اگر شاهد شیوه کنترل نوینی باشیم که کاربر بتواند با تاکتیک های خود بازی کند می توان گفت حرکتی در راه پیشرفت این عنوان صورت گرفته است و می توانیم شاهد عنوان زیباتری باشیم.

کوتاه در مورد بازی

داستان و محتوا

احتمالا تروریست های در بازی نمادی از داعش هستند زیرا علامت ها عینا شبیه نشان ها و … این گروه تروریستی است . داستان بازی به این صورت است که دو دوست که در اردوگاه تروریست ها اسیر شده اند تصمیم به فرار می گیرند و در ابتدا با کشتن تعدادی از تروریست ها و سوار شدن بر یکی از اتومبیل های آنها اقدام به فرار می کنند که بعد از مدتی تعقیب و گریز مجبور می شوند یا تروریست ها رو در رو مبارزه کنند که در نتیجه این مبارزه دوست کاراکتر اصلی بازی کشته می شود و کاراکتر اصلی باید به تنهایی بازی را ادامه دهد. در ادامه او باید با دشمنانی که به صورت موج به موج(wave) از جهات مختلف به خانه ای که او در ان حضور دارد حجوم می آورند بجنگد که در این قسمت، نبرد هم به صورت تن به تن و هم تیر اندازی این وجود دارد. در ادامه او با تماس برقرار کردن با پشت خط متوجه می شود که برای فرار باید به جایی که هلی کوپتر می آید برود و در ادامه مراحلی اعم از مخفی کاری و تیراندازی در بازی وجود دارد که کاربر با پشت سر گذاشتن هر کدام قسمت های بیشتری از داستان را متوجه خواهد شد.

گیم پلی

 

گیم پلی بازی خوب و مناسب بوده و در بازی قسمت های ماشین سواری و تعقیب و گریز ، حمله و دفاع ، مخفی کاری و … در کنار هم موجب جذابیت بازی شده است و اگر حالت کنترل ها حداقل در بعضی قسمت ها تغییر کند واقعا بر کیفیت بازی افزوده شده واحساس واقعی تری را به کاربر انتقال می دهد اما همین شرایط نیز به خوبی انتظارات را برآورده کرده است. وجود کات سین های خوب و به جا باعث حس نزدیکی بیشتر بین کاربر و سیر داستانی بازی می شود.

اما اشکالاتی نیز وجود دارد مثلا نا منظم بودن تعداد تیر در خشاب اسلحه که می تواند اعصاب خورد کن باشد و همین طور باگ هایی که به طرز بدی در کات سین ها هم دیده می شوند از جمله آنها می توانم به یکی از تجربه های خودم از این باگ ها بگویم که یکی از اتومبیل های تروریست ها به صورت عمودی درون زمین قرار گرفته بود که موجب سد شدن مسیر شده و تصادف با آن نیز موجب آگاه شدن دشمن می شود و موردی در کات سین ها ؛در مرحله “برخورد دوباره” ابتدا یک چرخ اتومبیل به درون تل خاک رفته و تل خاک تغییر نکرده که هیچ بلکه بخشی از اتومبیل هم به درون آن رفت در حالی که باید از روی آن می گذشت!

گرافیک

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم وضعیت گرافیکی خاک خیلی خوب نیست ، اما گرافیکی قابل قبولی دارد و در حین بازی شما را اذیت نمی کند. گلوله ها و شلیک کمی بد کار شده است و همچنین شخصیت ها می توانستند بسیار زیبا تر کار شوند. اما در منوی اصلی  افتادن پوکه تیر ها به طور واقعی شبیه سازی شده و همه از یک الگوی افتادن پیروی نمی کند. ولی در مجموع گرافیک خاک به عنوان یک بازی ۳۸ مگابایتی واقعا در خور تحسین است و این را زمانی متوجه می شویم که خاک را با عناوینی که دارای دیتا هایی چندگیگی هستند مقایسه می کنیم.(هرچند که مقایسه عنوان هایی با این قدر تفاوت حجم کمی دور از انتظار است)

موسیقی

موسیقی خاک در سطح خوبی قرار دارد و اگر کیفیت گاها پایین آن را در نظر نگیریم ، از لحاظ شنیداری عنوان موفقی است.

جمع بندی

بازی خاک را نه میتوان عنوانی شاهکار قلمداد کرد و نه می توان آن را عنوانی دانست که حتی ارزش یک بار تجربه را هم ندارد. خاک عنوانی سرگرم کننده ای است و مطمئنا برای چندین ساعت بسیار لذت بخش خواهد بود. امیدواریم که سازندگان این عنوان در ساخته های بعدی خود تمامی این اشکالات را برطرف کنند تا عنوانی قدرتمند و زیبا را شاهد باشیم.(از خوانندگان گرامی می خواهیم به این موضوع توجه کافی مبذول دارند که اکثر مقایسه ها با عناوین هم سطح از نظر حجم صورت گرفته است).