گیم فیل

نقد و بررسی ۴۱۱۴۸ | مجموعه ای از نماد و ارقام

عنوان ۴۱۱۴۸ یک بازی اندرویدی ایرانی در سطح عالیست که می تواند برای افرادی که به دنبال عنوانی مهیج هستند گزینه خوبی باشد . اگر شما علاقمند به بازی هایی در سبک ماجراجویی ، نقش آفرینی و انواع دیگری از این دست ژانر ها هستید ، ۴۱۱۴۸ می تواند اولین گزینه روی میز شما باشد!

به طور خلاصه این بازی را در دو خط توصیف کنم ، آمیزه ای از داستان ادامه دار و فوق العاده جذاب ، گرافیک خوب ، موسیقی زیبا و متناسب با بازی ، مفاهیمی که با ظرافت هرچه تمام تر در بازی کار شده اند و مجموعه ای گسترده از فعالیت هایی که به نحو احسن در بازی گنجانده شده است. عنوان مذکور اثری از مهدی فنائی و تیم ایشان است که در چهار اپیزود انتشار یافته است که از چند سال پیش توسعه آن آغاز شده و هر قسمت بعد از پایان تولید منتشر شده ؛ اما در ماه های اخیر کار تولید اپیزود آخر (چهارمین) نیز تمام شده و اینک تمام قسمت های این بازی در یک نسخه رایگان موجود است . اتفاقات جالب تری نیز در این نسخه روی داده که به نظر من داستان بازی را کامل تر کرده و باعث شده که بتوانیم بیشتر با روند بازی و سیر داستان و اتفاقات آن همراه شویم. گفتنی است قسمت هایی اخیرا اضافه شده ، که از آن جمله می توان به خاطرات سینا و لی لی که هر کدام در دو بخش ارائه شده ، تحقیقات سینا که در اتاق اوست ، اسلحه بینهایت برای پایان ثانویه(بازی دو پایان دارد)، راهنمای کامل بازی ، تصاویر گرافیکی بازی و طراحی مرحله به مرحله آنها اشاره کنیم.

بازی پر از نماد های دارای مفاهیم مختلف است که از صفحه شروع بازی تا پایان آن شما را همراهی می کنند ؛ از نشان های فراماسونری گرفته تا صلیب شکسته جهت چرخش خلاف جهت ساعت که نشان از بازگشت دارد و خیلی نماد های دیگر از این دست که در یک مطلب نمی گنجد. کنترل در اپیزود اول بازی و تا حدود کمتری در اپیزود دوم خیلی محدود بود و بازیکن فقط می توانست یک سری اعمال ساده مانند برداشتن وسایل و ترکیب برخی از آن ها را انجام دهد و برای من که اکثرا دوست دارم سریع تر پیش بروم کلیک کردن های متوالی و اعصاب خردکن و روح فرسا برای دیدن مونولوگ ها که بعضی از آنها بسیار کوتاه و در تعداد زیاد بوده است ، اصلا جالب نبود و متاسفانه در همه اپیزود ها این مورد دوم وجود دارد. در اپیزود سه با اضافه شدن قابلیت استفاده از اسلحه هیجان بازی بیشتر شده و تا حدودی رنگ و بوی بازی های اکشن را به خود گرفته است. حال که اخیرا اپیزود چهار را هم در کنار دیگر اپیزود ها بازی کردم می توانم تجربه خود را از این قسمت اینگونه بیان کنم ؛ با توجه به اینکه قسمت آخر بود ، احتمالش هم میرفت که لبریز از دیالوگ ها و گفت و گو هایی برای روشن شدن داستان باشد ؛ اما گامی فراتر از آن و ترکیبی از حجم زیادی از کار ها برای انجام و ماموریت هایی که بعضی را به تعبیری باید میلی متری رد کرد و به پایان رساند! اضافه شدن یک قسمت هرچند ساده و کوتاه گان رنج که مربوط به مبارزه با موجودات زیرزمین کلیساست و در مسیر پایان ثانویه قرار دارد ، همچنین استفاده از اسلحه با حرکات جالب در پایان اصلی حس بهتری نسبت به تیراندازی های ساده اپیزود سه به بازیکن القا می کند. وجود دو پایان در بازی می تواند جذابیت آن را دو چندان کند و موجب کنجکاوی بیشتر بازیکن برای تجربه هردو پایان شود.

گرافیک

اگر حرف من موجب سوءتفاهم نشود گرافیک بازی خوب و در حدی است که به داستان جذاب بازی ضربه نزند و موجب حس ناخوشایندی در کاربر نشود. در همه جای عناصر بازی ،مخصوصا آن هایی که باید استفاده شوند، به دقت طراحی شده و نکات ریزی مثل بافت هم در حد قابل قبول ایجاد شده . اگر دقیق تر نگاه کنیم ترکیب رنگ ها نیز با توجه به شرایط بازی در آن لحظه هماهنگ شده است مثلا در قسمت هایی که باید حس ترس القا شود از تاریکی در کنار رنگ هایی در تلورانس قرمز روشن تا تیره استفاده شده و( مانند pantone 1795 EC) در مکان هایی که یاد آوری بود از تم رنگ پریده و در آزمایشگاه اپیزود چهار از رنگ هایی در حدود آبی استفاده شده است. برخی افکت ها مخصوصا در اپیزود های اول و دوم مقداری نامتناسب طراحی شده بودند مثلا قطرات باران که به درون کلیسا می بارید بیش از حد بزرگ بود و شکلشان نیز با حرکتشان سنخیتی نداشت و همچنین ریزش خون از سکویی که به عنوان قربانگاه استفاده می شد آنقدر ادامه داشت که عقلانی نبود. اما در اپیزود های بعد به خصوص چهارم جلوه های زیبایی پیاده شد؛ اثرات شلیک مثل پاشیدن خون بهتر شبیه سازی شد و خود حرکت اسلحه در حین شلیک نیز بهبود یافت.

داستان بازی

تذکر: لطفا اگر بازی را تمام نکرده اید ، این بخش را نخوانید!!!

داستان بازی در سطح عالی نوشته شده و هر لحظه احساس کنجکاوی در مورد انتهای داستان را بیشتر می کند و موجب می شود تا از تلاش برای پیشرفتن در بازی خسته نشده اید بازی را رها نکنید و یا آن را به سرانجامی برسانید. پیوستگی داستان در اپیزود ها رعایت شده است و همه ی این شرایط موجب می شود که بازیکن هر چه بیشتر با شخصیت ها و روند داستان بازی همراه شود . داستان بازی از آنجایی شروع می شود که فردی به نام سینا تنتا بعد از انفجاری در کلیسای خورشید به هوش می آید اما چیزی از گذشته به یاد نمی آورد که این باعث می شود نداند که او در کدام جناح (خیر و شر) فعالیت می کند .در کلیسا علائم زیادی از ستاره داوود و نماد فراماسون ها تا ستاره معکوس و سر بز و … دیده می شود که هر کدام اشاره به قسمتی از داستان دارد که اگر آنها را در کنار هم بگذاریم مطالب زیادی دستگیرمان می شود . در زمانی که سینا به هوش نیست در عالم رویا تصویر دختری را می بیند و مراسم قربانی کردن او. زمانی که بیدار می شود کل این افکار در ذهن او می آید و احساس نگرانی از بابت آن انسان هایی که آنجا قربانی شده اند فکر او را فرا گرفته و او را به جست و جو برای یافتن گذشته سوق می دهد. در ادامه راه او با افراد زیادی آشنا می شود که هر کدام با او یا بر علیه او عمل می کنند ؛ بعضی ها دوست و برخی دشمن، او با وسایلی که پیدا می کند بیشتر به هویت اصلی خود پی می برد و در طول این اتفاقات مکان هایی را جستجو می کند مثل آپارتمانش و کلیسا ، زیر زمین و … . بعد عده ای او را از آپارتمانش به کلیسای خورشید و پیش رئیس آنجا می برند(فونوس) بعد از گفتگویی بین آنها فونوس با دادن فرمانی مبنی بر اینکه سینا باید یکی از دشمنان گذشته اش به نام چکمه قرمز را بکشد سینا را امتحان می کند ؛ او از این امتحان سربلند بیرون می آید و بعد برای یافتن گذشته اش به زیر زمین کلیسای خورشید می رود و آنجا با “خخخ” آشنا می شود که یک موجود پرنده است . پس از نبرد با موجوداتی در آنجا ، از زیر زمین خارج شده و بعد از صحبت با فونوس ماموریتی در مورد ۴۱۱۴۸ دریافت می کند و بعد از گرفتن وسایل به ساختمان آنها می رود آنجا را منفجر می کند، در ادامه به خانه خود بازگشته و به اعمال خود فکر می کند و بعد به طور اتفاقی اتاقی را در خانه اش پیدا میکند و با اطلاعاتی که از آنجا به دست آورده به ۴۱۱۴۸ می رود. در  آن مکان با لی لی ملاقات می کند و در حمله ای آنجا را تخریب می کنند اما فردی که احتمالا آرش است سینا را نجات می دهد ،  بعد آنها با هم صحبت کرده و سینا تصمیم می گیرد فردی که پشت این داستان ها است را پیدا کند و به سزای اعمالش برساند. سرانجام خود کشته شده ولی رئیس کلیسا هایی مثل کلیسای خورشید را از بین می رود و در کات سین آخر بازی آرش در کنار مزار سینا ایستاده و مونولوگ های می گوید اما در آخر ماجرا ناگهان آرش ماسک خود را بر می دارد و مشخص می شود که او لی لی است و اینجا هم مونولوگ هایی داریم و اینگونه داستان مهیج بازی ۴۱۱۴۸ به پایان می رسد.

گیم پلی

گیم پلی بازی بر پایه یافتن اشیاء مورد نیاز در محیط بازی پی ریزی شد که با تپ کردن بر روی آنها صورت می گیرد اما این شرایط در اپیزود های بعدی پیشرفت کرد و قسمت های دیگری نظیر گان رنج ( در گان رنج قسمت سمت چپ صفحه برای حرکت و بقیه مربوط به شلیک می شود) ، مبارزات مسلاحانه و با سلاح های ابتدایی ، قابلیت استفاده از “خخخ” در زیرزمین کلیسا اپیزود سه و کات سین هایی در سبک های مختلف ، مرحله شبیه سازی در آزمایشگاه ۴۱۱۴۸ و ورود وسایل نقلیه به بازی (هر چند که فقط در کات سین ها موجود است) اضافه شد. در پایین صفحه نواری برای نشان دادن وسایلی که در اختیار گرفته شده وجود دارد . ذخیره شدن بازی به صورت خودکار بوده و در زمان ذخیره عبارتsave در کنار صفحه نمایان می شود . یکی از نکات مثبت مربوط به بازی اینست که حدودا همه اشیا دارای توضیحی هستند که با تپ کردن بر روی آنها از زبان سینا بیان می شود. در محیط بازی بعضی مواقع درگیری مسلحانه نیز وجود دارد که انتخاب ها و حرکت های مورد نیاز نشان داده می شوند.

موسیقی

موسیقی بازی نیز به حدی خوب کار شده که به بهترین صورت می تواند احساس بازی در آن لحظه را به بازیکن منتقل کند. به طور کلی می توان گفت در هر زمان نوع موسیقی متناسب با آن انتخاب شده است.

جمع بندی

در مجموع می توان گفت ۴۱۱۴۸ عنوانی فوق العاده است و نقطه امیدی در صنعت گیم ایران. از ویژگی های کلیدی ۴۱۱۴۸ می توان به گرافیک قابل قبول ، موسیقی متن هماهنگ و گوش نواز ، شخصیت پردازی خوب و داستان فوق العاده اشاره کرد ، که البته این داستان دردسر های بسیاری را نیز برای مهدی فنائی و تیمش ایجاد کرد. زیرا این عنوان قصد داشت با داستانی پیچیده و عمیق مدافع خدا پرستی باشد ؛ ولی متاسفانه برخی داستان را سر و ته نگاه کردند و با اینکه سازنده ی بازی داستانش را نیز منتشر کرد باز هم به اشتباه خود معترف نمی شدند. این اتفاق حتی تا جایی پیش رفت که مهدی فنائی قصد حذف اپیزود اول را از کافه بازار داشت! ولی خوشبختانه تیم مهدی فنائی دوباره تصمیم به ساخت این عنوان گرفت و ما امروز شاهد ۴ اپیزود از این مجموعه هستیم. در ادامه می توانید نقات قوت و ضعف این عنوان را به همراه نمره ی گیم فیل مشاهده کنید.