گیم فیل

در اعماق جهنم | نقد و بررسی Hellblade:Senua’s Sacrifice

بازی مستقل Hellblade: Senua’s Sacrifice که توسط نینجا تئوری توسعه داده شده است به تازگی عرضه شده و توانسته مرز های بین مستقل بودن و AAA بودن را بشکند. در ادامه و با نقد این عنوان زیبا با گیم فیل همراه باشید.

در میان این کابوس های پایان ناپذیر که محل به حقیقت پیوستن رویاها است تو در تلاش یافتن مسیری برای نجات و رها شدن هستی. وقتی به تو دل بست بی تفاوت رهایش کردی. هنوز ناله هایش را می شنوی؟ پس تو در خانه ای و او در دور دست است. آن ها روحش را تسخیر کرده اند. خدایانی که برای ستایش نیستند.حتی مرگ هم تو را نجات نمی دهد. تا آن زمان که شمشیرت تپش دارد می توانی برایش بجنگی. پس نجاتش بده و به خانه برش گردانش.

آنچه که خواندید ترجمه ی تریلری ازHellblade و همچنین محتوای کلی Hellblade است. این بازی که توسط نینجا تئوری توسعه داده شده است داستان دختری به نام سنوا را روایت می کند. دختری که به بیماری ای به نام Psychosis (روان پریشی) مبتلا شده است و بازی نیز در دنیای تهوهم سنوا روایت می شود. دنیایی که مملو از خطر ، دشمنان و موجودات وحشی ای است که لحظه ای برای کشتن او درنگ نمی کنند و او ماموریت دارد تا برای نجات معشوقه ی خود پا به این دنیای خطرناک بگذارد. دنیایی جهنمی که بر اساس اساطیر اسکاندیناوی ساخته شده است. نینجا تئوری به بهترین شکل ممکن بیماری سنوا را در Hellblade: Senua’s Sacrifice نمایش داده است. بطور مثال از همان لحاظ ابتدایی بازی توهمات سنوا شروع می شود و هر ثانیه زمزمه هایی را می شود که واقعا در چند ساعت اول دیوانه کننده است و باید خدا را شکر کنید که این بازی کمتر از ۱۰ ساعت است و اگر مدت زمان بیشتری داشت شاید ما نیز به بیماری سنوا مبتلا می شدیم! داستان بازی بی نقص نیست ولی بسیار زیباست و شما را واقعا درگیر خود می کند.

گرافیک

گرافیک هنری بازی در یک کلمه بی نظیر است! محیط ها بسیار متنوع اند ولی این تنوع باعث از بین رفتن تم افسرده و جهنمی بازی نشده است و نینجا تئوری به خوبی از پس این کار بر آمده است.

گرافیک هنری و فنی Hellblade در یک کلمه ؛ ” فوق العاده” است. محیط های تیره و رنگارنگ تم هنری خاصی دارند و سایه ها نیز عالی کار شده اند. اگر در بین بازی نیز به صورت شخصیت ها خصوصا سنوا دقت کنید مات و مبهوت جزییات آن خواهید شد و دلیل این همه جزییات استفاده از آخرین تکنولوژی های موشن کپچر و همچنین خلاقیت و دقت سازندگان است. هر مرحله تنوع محیطی بسیاری دارد ولی این تنوع محیطی باعث نشده که تم غمگین و افسرده ی Hellblade در هیچ نقطه ای از بازی افت کند. همچنین اگر از کیفیت بافت های بازی و همچنین گرافیک هنری و فنی بی نقص آن بگذریم و به چگونگی طراحی دشمنان و محیط های وحشتتاک بپردازیم نیز Hellblade حرف های بسیاری زیادی برای گفتن دارد! به طور مثال از دشمنان می توان به موجوداتی شبیه زامبی های شمشیر به دست آتشین ، سربازان ، موجودی کلاغی و همچنین هیولایی که از تاریکی تغذیه می کند اشاره کرد. محیط های بازی نیز تنوع بسیار خوبی دارند که از آن ها می توان محیط های جهنمی ، شب های سرد و بی روح ، جنگل های ترسناک را مثال زد.

چهره ی کاراکترها خصوصا سنوا عالی کار شده و شما را مات و مبهوت جزییات خود می کند!

موسیقی

جذابیت بازی های ویدیویی ، انیمیشن ها و حتی فیلم ها تا حد زیادی به موسیقی آن ها بستگی دارد و این موسیقی در Hellblade به اوج خود رسیده است. از زمزمه هایی که روی اعصابتان رژه می روند ، صدای پای دشمنان بر روی خاک نرم ، صدای افکت آب و همچنین موسیقی متن بسیار با شرایط و جو بازی هماهنگ است و هر لحظه عطش شما را برای به اتمام رساندن Hellblade بیشتر می کند.

جنگل های تاریک و وحشی ، درختان مرده ، جادو ، موسیقی متن و زمزمه هایی که شما را غرق در کابوس های سنوا می کند.

در این چند مدت اخیر بازی های AAA زیادی بودند که مشکلات عدیده ای در صداگذاری شخصیت ها داشته اند که از شاخص ترین آن ها می توان Horizon zero down را نام برد؛ ولی  Hellblade: Senua’s Sacrifice برخلاف این عنوان های ۶۰ دلاری هیج مشکلی در صداگذاری شخصیت ها ندارد و حتی از لحاظ صداگذاری جز برترین بازی های تاریخ به حساب می آید.

گیم پلی

سیستم مبارزات تشکیل شده از دو حالت ضربات سنگین و سبک است. همچنین در مواقع لزوم می توانید دفاع کنید ، جاخالی دهید و یا از قابلیت خاصی که زمان را کند می کند استفاده کنید! از بابت کیفیت پایین گیف نیز عذر خواهی میکنم زیرا در صورتی که با کیفیت بالاتری آپلود می کردیم حجمی چند ده مگی پیدا می کرد.

بهتر است در همین ابتدا بگویم ، تنها ضعف  Hellblade: Senua’s Sacrifice در بخش گیم پلی آن است. نینجا تئوری به جای آنکه یک بازی بسازد بیشتر یک فیلم سینمایی ساخته است. کات سین ها کمی زیاد اند و البته کنترل سنوا نیز محدود است و همین باعث می شود آنطور که باید نتوانید در دنیای این بازی غرق شوید و بچرخید. اما سیستم مبارزات بازی بسیار خوب کار شده و نمی توان ضعفی از آن گرفت. شما می توانید با شمشیر به دو صورت ضربات سنگین و سبک به مبارزه بپردازید. همچنین قابلیت کند کردن زمان نیز در هنگام مبازرات وجود دارد تا تصمیم گیری در هنگام نبرد با دشمنان برایتان آسان تر باشد. ولی نینجا تئوری می توانست با درخت مهارت ها و یا سیستم افزایش قابلیت ها و قدرت های شمشیر سنوا سیستم مبارزات را از این چیزی که هست زیباتر و جذاب تر کند.

سازندگان در نینجا تئوری خلاقیت خود را به رخ دیگران کشیده اند و با قرار دادن وسایلی نو آورانه گیم پلی را بسیار لذت بخش کرده اند. به طور مثال نقاب هایی بی رنگ در بازی وجود دارد که زمان را عوض می کند ، درهایی جهنمی که بعد از رد شدن از آن ها محیط دستخوش تغییراتی می شود و همچنین نشان ها و معماهایی که برای اتمام هر مرحله باید آن ها را پیدا کنید.

جمع بندی

چهره ی سنوا بر اساس گوینده ی این شخصیت طراحی شده

بعد از تجربه ی ده ها ساعته ی این عنوان هنوز هم باور نمی کنم که این بازی یک عنوان مستقل است که توسط ۱۳ نفر ساخته شده! Hellblade: Senua’s Sacrifice تجربه ای بسیار زیبایی است که شما را در داستان درگیر کننده ی خود غرق می کند. ولی سازندگان باز می توانستند با اضافه کردن المان هایی به گیم پلی ، Hellblade را از این که هست نیز سرگرم کننده تر کنند. از ویژگی های بازی می توان به گرافیک فنی و هنری بی نقص ، شخصیت پردازی خوب ، موسیقی بی نظیر و همچنین مبارزات نفس گیر اشاره کرد.