گیم فیل

نقد و بررسی world conqueror 3 | استراتژی خالص

سلام به گیم فیلی های عزیز! امروز با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی عنوان world conqueror 3 بپردازیم . این بازی در ژانر استراتژی توسط استدیو easytech تولید شده ، استدیویی چینی که عناوینی معروف چون glory of generals 2: ACE ، European war و … را در کارنامه دارد (می توانید تنها نقد و بررسی فارسی glory of generals 2: ACE را هم اکنون در گیم فیل بخوانید!)

world conqueror 3 گیم پلی اعتیاد آوری دارد و شما را ساعت ها پای موبایل می نشاند!

World conqueror 3 عنوانی شایسته و در خور تحسین است که نمره ی کسب شده آن در پلی استور و آیتونز نیز گواهی محکم بر این موضوع است. اگر به حجم بازی نگاه کنیم شاهد عملکرد عالی استدیو بازی سازی هستیم. هرچند بر عکس glory of generals 2: ACE که تنوع نیرو ها زیاد و تنوع فرمانده ها کم است ؛ در این بازی در کنار تنوع شکلی نیروها در هر کشور ، شاهد تفاوت زیادی در عملکرد آنها نیستیم اما فرماندهان با قابلیت هایی خیلی متنوع و در تعداد زیاد حضور دارند که بازی را جذاب تر کرده و باعث شده اند کاربر معیار های زیادی را برای انتخاب فرمانده مناسب ماموریت در نظر بگیرد. داستان بازی در نوع خود جذاب است که شروع روایت آن از آغاز جنگ جهانی دوم و زمانی که آلمان ها برای پاسخ دادن به لهستان لشکر های زرهی خود را روانه می کنند است. بعد از آن شما در نقش هر دو جناح محور ، یعنی متحدین و متفقین نقش آفرینی می کنید و بعد از آن نیز با درگیری های جنگ سرد شروع به نبرد کرده و در آخر به جنگیدن با موجودات فرازمینی می پردازید!

گرافیک

از گرافیک world conqueror 3 انتظار اتفاقات عجیب و غریب و کیفیت های فوق العاده نداشته باشید ( مانند اکثر بازی های easytech ) ، چون کل اتفاقاتی که شما روی صفحه و در میدان نبرد میبینید حاصل فراخوانی قسمت هایی از تصاویر موجود در فایل بازی است و بازی نیز بسیار به نسبت رقبای خود حجم کمی دارد ؛ پس world conqueror 3 را بهتر است که با بازی هایی که از لحاظ حجم و سبک با آن در یک رده قرار می گیرند مقایسه کنیم.

بر خلاف glory of generals 2 :ace در world conqueror 3 هنگام حمله فقط جهت کلی واحد ها تغییر کرده و مثلا شاهد چرخش برجک تانک ها نیستیم و در صورت نابودی فقط محو (fade) می شوند و خبری از نقش بر زمین شدن پیاده نظام یا انفجار برجک تانک ها نیست. در عوض نقشه ها خوب کار شده اند و اکثرا در مقیاس های خیلی بزرگ اند.

برای هر کشور نیرو های مختص به خود طراحی شده و فقط برخی از متحدان کشور ها نیرو هایی یکسان دارند به طور مثال آلمان ، رومانی و تایلند یک نوع و چین وکره شمالی و شوروی سابق نیروهایشان از یک نوع اند. از مواردی که هرچند مهم نیست اما برای افرادی ممکن است تعجب بر انگیز باشد طراحی بیش از حد زیبای چهره افراد است و انگار از سالن گریم آمده اند! در جمع بندی مبحث گرافیک می توان اینگونه نوشت که با توجه به حجم و ژانز وتعداد زیاد مراحل وماموریت ها و قابلیت ها گرافیک در سطح خوبی قرار دارد.

داستان

World conqueror 3 داستان آنچنان مستقلی ندارد (رویه easytech اینگونه است) و در واقع داستان نبرد ها وعملیات های جنگ جهانی دوم و جنگ سرد را شامل می شود و تنها نو آوری easytech در مورد داستان world conqueror 3 اضافه کردن بخش نبرد با فضایی هاست که البته به صورت پیشرفته تر در glory of generals 2: ACE نیز موجود است. در بخش داستانی world conqueror 3 همه ی نبرد ها به جز معدودی وجود خارجی داشتند که می توانیم مرحله آخر یعنی NATO و WTO را مثال بزنیم.

در مجموع ۱۶۵ ژنرال! فوق العاده نیست؟

گیم پلی

اگر بازی های دیگر این استدیو (easy tech) را بازی کرده باشید از همین الان نصف اطلاعات لازم در مورد گیم پلی world conqueror 3 را در اختیار دارید . ولی چون حتما یک سری از خوانندگان گرامی تا به حال از این سری عنوان ها تجربه ای ندارند لازم می دانم تا به صورت کوتاه اطلاعاتی را در اختیار ایشان بگذارم؛ همچنین اگر احیانا نوع نوشتار کمی خسته کننده است به دیده اغماض به آن بنگرید.

در world conqueror 3 همانند دیگر بازیهای استراتژی نوبتی(turn base) یک نقشه(حال در هر اندازه و مقیاسی) وجود دارد که تعدادی نیروی خودی و تعدادی نیروی دشمن بر روی آن قرار داشته و توانایی انجام کارهایی را دارند.البته این بخش اول و ساده ترین قسمت کار است. در این بازی شما کنترل نیروی زمینی(متشکل از زرهی ، توپخانه و پیاده نظام)، دریایی ، هوایی و هوا فضا را در اختیار دارید که هر کدام نقش مهمی در نبرد ایفا می کند؛ ولی باید توجه کرد که بسته به استراتژی مورد نظر شما میزان استفاده از هر دسته متفاوت است .

به عنوان مثال در blitzkrieg نیاز زیادی به پیاده نظام و توپخانه نیست بلکه با تکیه بر سرعت نیروی زرهی و پشتیبانی هوایی حمله می کنیم . به جز همه این نیرو ها سلاح اتمی ، هیدروژنی ، پاد ماده و یک توپ مدارگرد یونی ( در glory of generals 2: ACE هم به صورت کارت وجود داشت ) نیز بعد از طی مراحلی به شما داده می شود که با فواصل معین می توانید از ان استفاده کنید و با آپگرید کردن آن هم قدرتش را بالا می برید و هم فاصله های زمانی را کمتر می کنید. در نقشه شهر هایی وجود دارند که هرکدام توانایی ساختن و استفاده نیرو های مختلف و وسایلی را دارند. در بازی دو قسمت اصلی military career و conquer world وجود دارد در قسمت دیگر که HQ(Headquarter) نام دارد محل قرار گیری ژنرال ها ، آپگرید نیرو ها ، تالار افتخارات و کارت های عجایب جهان دیده می شود. لازم به ذکر است جمعا ۱۶۵ ژنرال در world conqueror 3 دردسترس است که رقم خیلی بالاییست.

Military career ( وظیفه نظامی ؛ بخش داستانی)

این قسمت درworld conqueror 3 بخش های داستانی ، ماموریت ها و عجایب را شامل می شود. در قسمت داستانی ابتدا برای دو جناح متحدین (محور= Axis) و متفقین و بعد از آن برای ناتو (بلوک غرب) و کنفرانس ورشو (WTO) و در آخر بر علیه فضایی ها و برای اتحاد (union) به بازی می پردازید و در کنار اینها ماموریت ها و چالش های کوتاهی برای جمع کردن منابع ، بیرون راندن دشمن، دفاع از نقاط قدرت و … نیز وجود دارد که با انجام آنها مدال های challenger را دریافت می کنید. در قسمتی دیگر که مربوط به وظائف و کارهاست شما فقط فرماندهان را انتخاب کرده و بعد از محول کردن کار به آنها به انتظار پایان و دریافت جایزه می نشینید ؛ ژنرال ها را استخدام می کنید ، منابع را تعویض و تجارت کرده و… .

در قسمت آخر عجایب سراسر جهان بر روی نقشه جهان با برنده شدنشان مشخص شده و با ساختن آن ها جایزه و منابع دائمی دریافت می کنید

Conquer world(تسخیر جهان)

همان طور که از اسم بازی ( world conqueror 3) پیداست ؛ هدف تسخیر جهان است، که این قسمت هم مربوط به همین بخش است.در این قسمت نقشه های کل جهان برای تسخیر در زمان های مختلف در دسترس است. البته در این بخش برای انتخاب کشور محدودیتی وجود ندارد. در کل پنج زمان وجود دارد، ۱۹۳۹ اویل جنگ جهانی دوم ، ۱۹۴۲ اوج جنگ جهانی دوم ،۱۹۵۰ اوایل جنگ سرد ، ۱۹۶۰ ادامه جنگ سرد. این مراحل زمان شروعشان در صفحه تسخیر جهان مشخص است اما مرحله آخر که سخت ترین قسمت و مربوط به جنگ با موجودات فضایی است مشخص نشده اما در واقع مربوط به سال ۱۹۷۵ است. کشور ها دو دسته اصلی هستند ، کشور های درگیر جنگ و بی طرف، کشور های درگیر جنگ در دو جناح بلوک شرق و بلوک غرب و یا متحدین و متفقین قرار دارند ؛ در قسمت آخر کل نیروهای سیاره زمین در مقابل فضایی ها (xeno) قرار می گیرند. هر کشور در گیر جنگ بسته به قدرتش یک تا سه ستاره دارد که هرچه تعداد ستاره هایش کمتر باشد ، جایزه بیشتری دریافت می کند.

HQ(مرکز فرماندهی)

easytech با ایجاد بخش HQ برای مدیریت فرماندهان و … پیشرفت خوبی در این سبک ایجاد کرد. این بخش همان طور که از نامش پیداست مربوط به مدیریت نیروها، فرماندهان و … است .در قسمت اول محل قرار گیری فرماندهان قرار دارد که جمعا می توان ۱۸ تا را از سراسر جهان انتخاب کرد ( سه تا با قابلیت شخصی سازی که از میان ملیت ها انتخاب می شوند ، سه تا خریدنی که آلمانی ، روسی و آمریکایی اند و ۱۲ تا از مراکز نظامی در نقشه بخش داستانی) در ادامه قسمت آپگرید ها قرار دارد که با بالا رفتن تجربه و لول HQ می توان نیرو ها را ارتقا داده و قدرتمند تر کرد، بخش بعدی تالار افتخارات است که نیاز به توضیح ندارد؛ در آخر بخش کارت های عجایب جهانی قرار دارد.

مرکز فرماندهی HQ در world conqueror 3
مرکز فرماندهی HQ در world conqueror 3

موسیقی

موسیقی بازی در ژانر استراتژی و مخصوصا عنوان های استدیو easytech چنگی به دل نمی زند و همیشه مدت و مقدارش کم است اما در کیفیت و توانایی القای احساس مناسب خوب کار شده. جمعا مدت موسیقی متن از ۱۴ دقیقه بیشتر نمی شود . در کنار موسیقی متن ، افکت های صوتی نیز نقش به سزایی در واقعی جلوه دادن بازی دارند. در world conqueror 3 بیش از چهل افکت صوتی برای عملکرد ها در نظر گرفته شده است.در کل نمی توان انتظار موسیقی متنی در حد بازی های حجیم از world conqueror 3 داشت

نتیجه گیری

در پایان می توان اینگونه بحث را تمام کرد؛ اگر به بازی های استراتژیکی و به خصوص از نوع نوبتی(turn base) ،world conqueror 3 را حتما در لیست خود قرار دهید. Easytech در world conqueror 3 تمام دقت خود را بر روی ساختن عنوانی جذاب و کاربر پسند گذاشته که انتظارات آن دسته از کاربرانی که به گرافیک ، گیم پلی و حجم بازی در کنار هم میخواهند برآورده کند.

همچنین در پایان ویدیویی از روند کلی گیم پلی این عنوان را برایتان تهیه کرده ایم تا با world conqueror 3 بیشتر آشنا شوید.