گیم فیل

نقد و بررسی uncharted: the lost legacy | میراث ماندگار

هر سالی که خبر از عرضه شدن یک Uncharted را می شنوم به دیگر بازی هایی که نزدیک به آن بازده زمانی منتشر می شوند به عنوان یک شوخی نگاه می کنم تا پس از خرید آن ها و گذراندن زمان بروم و آنچارتد جدید را بخرم! ناتی داگ امسال ریسک کرد و بازی ای جدید و کاملا متفاوت را از سری مجموعه ی Uncharted عرضه کرد. در ادامه با من از گیم فیل همراه باشید تا ببینیم ناتی داگ تا چه حد در ساخت uncharted: the lost legacy موفق عمل کرده است.

اخلاقیات کلویی دقیقا مانند نیتن است ، شوخ طبع ، ماجراجو و البته نترس. کلویی را می توان حتی نسخه ی مونث نیتن نامید.

وقتی که ناتی داگ مدتی پس از عرضه ی uncharted 4 اعلام کرد که شاید دیگر نتوانیم ماجراجویی ای با نیتن دریک ، شخصیت اصلی این سری مجموعه داشته باشیم سریع نسخه ی ادامه ی سری آنچارتد را پیچیدم و آن را برای همیشه از لیست خریدم حذف کردم ؛ اما پس اینکه نظر های مثبت سایت های معتبر نقد و بررسی دنیای گیم را خواندم کمی برای تجربه ی آنچارتد جدید ترغیب شدم و درنهایت آن را در پایان لیست خرید خود جای دادم و حال اصلا از بابت قیمت ۴۰ دلاری در برابر داستان ۷ ساعته ی آن پشیمان نیستم. اگر یک آنچارتد باز قدیمی باشید و از ابتدای سری با نیتن دریک همراه بوده باشید حتما می دانید که هر یک از نسخه های این سری دارای المان هایی متفاوت بوده است و ناتی داگ توانسته تمام المان های نسخه های قبلی آنچارتد ، به خصوص Uncharted 2: Among Thieves را در uncharted: the lost legacy جای دهد و حتی المان های دیگری نیز به آن اضافه کند. uncharted: the lost legacy چکیده ای از تمام آنچارتد هاست و مانند همه ی آن ها پر است از هیجان ، مبارزات نفس گیر و خطرات بسیار برای پیدا کردن گنجی گران بها و نمی گذارد که در مدت ۷ ساعت گیم پلی خود لحظه ای دسته را روی زمین بگذارید. شما در the lost legacy ماموریت دارید که در نقش کلویی فریزر  و به کمک نادین راس به ماجراجویی در هندوستان بپردازید و از پیدا کردن گنجی هنری به نام Tusk of Ganesh لذت ببرید.

همانطور که گفتیم لاست لگاسی یک چکیده از Uncharted های گذشته است و تغییرات زیادی نسبت به آن ها نداشته با این حال ناتی داگ المان هایی جدیدی همچون بازکردن کلید ها و جواهر هایی با قدرت های ویژه را در بازی قرار داده است. برای بازکردن کلید ها باید غلتک سمت راست دسته را به صورت دایره ای بچرخانید و پس از احساس لرزش در دسته در مکان مشخص شده نگه دارید تا قفل بازشود. همچنین سازندگان توجه بسیاری به قابلیت های dualshock 4 داشته اند ، بطور مثال در چپتر چهارم دستبندی وجود دارد که به شما در پیدا کردن گنج های کوچک بازی کمک می کنند و روش کار آن به این صورت است که با نزدیک شدن به گنج ها دسته به لرزش در می آید و هرچه به گنج نزدیک تر شوید نور dualshock 4 صورتی تر می شود!

دشمنان اصلا به نادین واکنش نمی دهند ، او راحت در محیط می چرخد و سپس در کنارشما کاور می گیرد بدون اینکه حتی تیری به سمت او پرتاب شود.

از دیگر تغییرات در گیم پلی می توان به بهتر شدن روند گان پلی و رفع باگ ها نیز اشاره کرد ولی با این حال بازهم شاهد باگ هایی هر چند کم ولی عجیب در بازی هستیم که انتظار می رود ناتی داگ با انتشار آپدیتی هایی سعی در رفع آن ها کند. از جمله ی این باگ می توان به گیر کردن کلویی و نادین در بین سنگ ها ، دیده نشدن نادین توسط دشمنان و گیر کردن میمون ها در چپتر چهارم در بین سنگ ها مثال زد. با آنکه از اول مخالف کنار رفتن نیتن دریک و دوستانش از سری مجموعه ی Uncharted بودم ولی می توانم بگویم که ناتی داگ در لاست لگاسی نشان داد که می تواند آنچارتد را بدون نیتن نیز ادامه دهد ولی صرفا فقط یک ادامه نه چیزی بیشتر! بگذارید منظورم را طوری دیگر بگویم ، ناتی داگ توانسته تیمی هیجان انگیز و نترس را در آنچارتد لاست لگاسی توسط کلویی و نادین تشکیل دهد اما ماجراجویی با این تیم به هیچ وجه نمی تواند داستانی عمیق و به یاد ماندنی را مانند ماجراجویی های نیتن در آنچارتد های ۲ ، ۳ و یا ۴ را برایمان روایت کند. با این حال کلویی مانند نیتن شوخ طبع ، ماجراجو، نترس و دوست داشتنی است و آن را می توان یکی از ۳ کاراکتر برتر سال ۲۰۱۷ تا به اینجا دانست.

معما ها در the lost legacy پیش رفت قابل توجه ای نسبت به آنچارتد ۴ داشته اند. همچنین سازندگان به قدری محیط هند را زیبا کار کرده اند که گاهی ممکن است چندین ساعت در یک چپتر بمانید و مشغول عکاسی از بناهای زیبای هند شوید.

گرافیک uncharted: the lost legacy در سطح uncharted 4 و یا حتی در برخی موارد بالاتر از آن است. ناتی داگ لحظات حماسه ای و اکشن را در کات سین های لاست لگاسی نسبت به آنچارتد های قبلی افزایش داده و گرافیک هنری را به اوج خود رسانده است ؛ همچنین طراحی بنا ها ، مجسمه ها بی نظیر کار شده اند و جایی برای صحبت باقی نمی گذارند. منتقدان بسیاری به uncharted 4 به دلیل معماهای پیش و پا افتاده خرده گرفته بودند ولی در the lost legacy کم تر شاهد معماهای آسان هستیم و معما ها از ایجاد سایه بر روی نقش نگار های دیوار برای بازشدن در گرفته تا کامل کردن شکل اسب بر روی تابلویی دایره ای و یا بازی با پرتو های نور ، هر کدام جذابیت های خاص خود را دارد و شما را بسیار سرگرم می کند.

کلویی همین الان یهویی در حال تمرین یوگا!

موسیقی متن Uncharted the lost legacy به معنای واقعی کلمه فوق العاده است ؛ مگر می توان از آنچارتدی جز این نیز انتظار داشت؟ موسیقی ها حماسه ای و سنتی هستند و کاملا  با حال و هوای هند هماهنگی دارند ، اگر نظر شخصی ام را بخواهید فکر می کنم کاملا ارزش این را دارند که به صورت جداگانه آن ها را بخرید و یا به زودی آن ها را از گیم فیل دانلود کنید! افکت های صوتی نیز مانند پریدن ، زخمی شدن و تیر زدن مثل همیشه خوب کار شده اند. ناتی داگ برای افزایش جذابیت درگیری با دشمنان سلاح هایی جدیدی را نیز اضافه کرده است که از متفاوت ترین آن ها می توان سلاح هایی که به صدا خفه کن مجهز شده اند را مثال زد. از دیگر تغییرات لاست لگاسی نسبت به نسخه ی چهارم آنچارتد میتوان بهبود هوش مصنوعی سربازان دشمن را نیز نام برد.

سازندگان Uncharted the lost legacy با اضافه کردن بخش های گوناگون باعث افزایش ارزش تکرار بازی شده اند

ناتی داگ با اضافه کردن بخش آلبوم عکس ، افکت ها و همچنین برخی هک ها مانند بی نهایت شدن تیر و آهسته کردن بازی ، تعویض لباس های تمام شخصیت های اصلی و همچنین اضافه کردن بخش مشاهده ی عکس های گرفته شده با گوشی ارزش تکرار بازی را به شدت افزایش داده و شما می توانید با تمام کردن بازی امتیاز جمع کنید و ویزگی های خاص را بخرید! اگر شبیه من علاقمند به عکاسی باشید عاشق دنیای لاست لگاسی خواهید شد. معابد و بناهای جالب هند ، آبشار های بسیار زیبا ، جنگل های سرسبز و پر از گل و درخت های تنومند و البته صحنه های اکشن مجذوب کننده همگی سوژه هایی فوق العاده برای عکاسی اند که به لطف سیستم پیشرفته ی عکاسی بازی شما را برای ثبت تصاویر از دنیای لاست لگاسی ترغیب می کنند.

داستان uncharted: the lost legacy فقط به همین ها ختم نمی شود! یکی از برترین مولتی پلیرهای سال ۲۰۱۶ را بازی آنچارتد ۴ داشت و با اینکه تمرکز سازندگان بر روی بخش چند نفره ی این بازی نبود ، ولی به قدری سرگرم کننده و باحال کار شده بود که می توانست یک دلیل محکم بر خرید این عنوان باشد. حال ناتی داگ مولتی پلیر آنچارتد ۴ را در د لاست لگاسی نیر قرار داده و می توانید با آن ساعت ها سرگرم شوید. اگر جز کهنه کاران بخش مولتی پلیر آنچارتد ۴ هستید نگران نباشید زیرا تمام دستاورد های شما به د لاست لگاسی انتقال پیدا می کند.

جمع بندی

بعد از یه ماجراجویی تمام عیار ، پیتزا میچسبه!

اگر بخواهیم جمع بندی ای از عملکرد آنچارتد لاست لگاسی داشته باشیم ، باید بگوییم که uncharted: the lost legacy همان چیزی بود که انتظارش را داشتیم و شاید هم بهتر ! البته ناتی داگ در Left Behind هم مهارتش را برای ساخت بسته ی الحاقی ای برای the last of us نشان داده بود. متاسفانه ناتی داگ هنوز برخی از ضعف های Uncharted 4 را در این عنوان حل نکرده و همچنین المان های جدید زیادی نیز به این عنوان اضافه نشده ولی با این حال لاست لگاسی تمام ویژگی های خوب آنچارتد های قبلی را در خود دارد و آن را می توان چکیده ای از تمام آنچارتد های پیشین دانست ؛ اگر هم نگران شخصیت های جدید لاست لگاسی هستید باید بگویم که خیالتان تخته تخت ، کلویی فریزر و نادین راس با آنکه به نظرم خودم به پای نیتن و سالی نمی رسند ، به قدری خوب کار شده اند که حضور نداشتن نیتن ، النا و سالی در بازی تقریبا حس نمی شود ، بخصوص اینکه یکی از شخصیت های اصلی آنچارتد ۴ نیز در اواخر بازی به شما ملحق می شود و تا پایان این ماجراجویی نیز همراهیتان می کند. uncharted: the lost legacy فعلا بهترین چیزی است که می تواند شما را سرگرم کند و طعم یک ماجراجویی تمام عیار را به شما بچشاند ، طعمی که تا مدت ها آن را از یاد نخواهید برد!